Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Bazı ülkelerde hala genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) kullanımı konusunda ihtilaf mavcuttur.

GDO testi hizmetleri konusunda, bu alandaki yılların tecrübesiyle, SGS size dünya genelinde kabul gören kanıtlanmış yöntemlerce üretilen sonuçları sunar.

GDO testlerimiz tüketici güveni uyandırmaya ve hayvan yemlerinizin ilgili ulusal ve uluslararası koşullara uygunluğunu sağlamaya yardımcı olur. Kullandığımız yöntem, yem numunelerinizin içindeki mevcut GDO miktarını belirleyen, standartlaştırılmış polimerize zincir reaksiyonu (PCR) teknolojisidir. Bu size, GDO'suz ürünler talep eden ülkelerde güvenle ticaret yapabilmeniz için ihtiyacınız olan bağımsız onayı sağlar.

DNA temelli nitel GDO izlemesi - tohum numuneleri

Bu testi, bir tohum veya bitki dokusu numunesindeki, genetik olarak değiştirilmiş maddelerin varlığı veya yokluğunu onaylamak amacıyla gerçekleştiririz. Bu test, karnıbahar mozaik virüsü (CMV) 35S etkinleştiricisi ve nos sonlandırıcısı genetik elementlerini hedefleyen iki özel PCR analizi kombinasyonundan faydalanır. Bu testi kullanarak, dünya üzerindeki ticari üretimde mevcut olan, genetik olarak değiştirilmiş bitki çeşitlerinin büyük bir çoğunluğunu tespit edebiliriz.

DNA temelli nitel GDO izlemesi - gıda numuneleri

İşlenmiş gıdaları analiz ederken, üretim aşamalarındaki bozunmadan kaynaklanan sebeplerle, genetik olarak değiştirilmiş bitkilerden elde edilmiş maddeleri tespit etmek zor olabilir. Örneğin, gıda üretim işlemleri genetik olarak değiştirilmiş malzemelerden elde edilmiş proteinleri yok edebileceğinden, protein bazlı tespit yöntemleri uygun değildir.

Ancak biz, GD durumlarının mevcuditerini tespit amacıyla en sofistike yöntem olan DNA analizi tekniklerini kullanıyoruz. Bu durumlar işlenmiş gıdaların, örneğin ekmek, un, soya sütü, tofu ve sebze yağları dahil olmak üzere, DNA'larında mevcut olabilir. Bu ürünlerden DNA'lar alındıktan sonra, şu iki özel PCR analizi testi kombinasyonunu kullanalar genetik elementleri hedefleriz: CMV35S etkinleştiricisi ve nos sonlandırıcısı

DNA temelli nitel PCR testi, yüzde 0.01'den yüzde 5'e kadar GDO seviyesinin tespiti için standartlardan faydalanır. Numuneler, belirli DNA seviyelerini tespit etmek için, 40 döngülü bir süreç ile, gerçek zamanlı PCR aracılığıyla test edilir.

Onaylı ve ruhsatlı laboratuvarlar

Bağımsızlık, doğruluk ve yenilik konusunda itibarımızı korumak için, GDO test laboratuvarlarımız katı talimatlara uygun olarak çalışır ve ISO 17025 ile ISO 9001:2008 onaylıdır. Son derece tecrübeli bilimciler ve teknisyenlere sahip laboratuvarlarımız ayrıca, çok sayıda yem birliğinin onayına layık görülmüştür. Laboratuvarlarımızın her birinde, doğrulamasını sağladığımız uluslararası yöntemlerden faydalanıyoruz. GDO faaliyetleri için yıllık uzmanlık testi uygulanır ve ayrıca GDO testi için, Uluslararası Tohum Test Birliği (ISTA) tarafından onaylı laboratuvarımız mevcuttur.

GDO bulundurmama yönergelerine tam uygunluk için yardımımızı talep ederseniz, daha fazla bilgi için SGS ile hemen irtibata geçin.