Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

E-atık yönetiminizde SGS Renovo™ ile uygunluk sağlayın. Fildişi Sahili Cumhuriyeti tarafından yetkilendirilen SGS, geliştirdiği Renovo programı ile elektrikli, elektronik ve otomobil lastiği ürün atıklarının kontrolü, yönetimi ve bertarafından sorumludur.

Dünyanın dört bir yanında her yıl tonlarca e-atık bertaraf edilmektedir. Hacmi giderek artan ve her geçen gün daha kompleks hale gelen e-atıklar, çevre ve sağlık açısından ciddi riskler teşkil etmektedir. E-atık konusunda herhangi bir sorun ile karşılaşmamanız için geliştirdiğimiz SGS Renovo Fildişi Sahili programı, ulusal e-atık yönetimini desteklemek üzere geliştirilmiş, kendi kendini finanse eden bir paket çözümdür.

SGS, 2017-217 sayılı kararnamede belirtilmiş tüm elektronik eşyalar (EEE) ve otomobil lastikleri için Fildişi Sahili Cumhuriyeti adına peşin çevre vergisi tahsilatıyla hükümet tarafından yetkilendirilmiştir. Ayrıca, kullanılmış EEE ürünlerinin ve otomobil lastiklerinin ihracatçı ülkede fiziksel gözetim ve denetimlerini yürütmekle de yetkiliyiz.

SGS Renovo Fildişi Sahili programını neden tercih etmelisiniz?

Üç modülden oluşan e-atık yönetimi çözümümüzün size sundukları:

  • Fiziksel gözetimler: İhracatçı ülkede uyguladığımız fiziksel gözetimler, kullanılmış EEE ürünlerinin e-atık içermemesini ve varış ülkesine izinsiz olarak e-atık girmemesini sağlar (Basel Konvansiyonu gereğince)
  • Dokümantasyon denetimi: Tehlikeli atıkların sınır ötesine taşınmasına ilişkin Basel Konvansiyonu gereğince, ihracatçı ülkede atık olarak beyan edilmiş mallar üzerinde uygulanır
  • Çevre vergisi tahsilatı: 2017-217 sayılı kararnameye tabi tüm ithal EEE ürünlerinden ve otomobil lastiklerinden tahsil edilen çevre vergisi, varış ülkesinin devletine transfer edilerek geri dönüşüm programının kendini finanse etmesini sağlar
  • E-atık yönetiminin alt yapı geliştirme faaliyetlerinde destek: Varış ülkesinde verdiğimiz bu hizmet, çevre ve sağlık risklerini azaltmanın yanı sıra doğrudan ve dolaylı istihdam da sağlar

SGS Renovo, Fildişi Sahili’ne gönderilen kullanılmış EEE ürünlerinin ve otomobil lastiklerinin atık içermemesini garantiler. Fildişi Sahili’ne ihraç edilen tüm EEE ürünleri ve otomobil lastikleri, SGS İhracatçılar Portalı’nda kaydedilmek zorundadır.

Bu sayede ihracatçılar:

  • Belli bir gönderide bulunan tüm malların listesini içeren bir e-çevre beyan formu oluşturabilir
  • Çevre vergisinin ödenmesine ilişkin devletin koştuğu şartlara uygunluk sağlayabilir

Ürünlerinizi kaydedebilir, çevre vergisi ödeyebilir ve alındı belgelerini SGS İhracatçı Portalı üzerinden edinebilirsiniz

SGS Renovo: Fildişi Sahili hükümeti tarafından yetkilendirilmiş uygunluk programı

Dünyanın lider gözetim, denetim, test ve belgelendirme şirketi olarak, atık yönetiminde kritik önem taşıyan süreçlere yönelik gerekli kaynakları, deneyimi ve alt yapıyı sunmaktayız.

SGS Renovo’nun uygulanması, Fildişi Sahili’nin aşağıdaki ilkelere bağlılığını vurgulamaktadır:

  • Atık elektrikli ve elektronik eşyaların (WEEE) sınır ötesinden ülkeye girişiyle mücadele
  • Ömrü dolmuş ürünlerin toprağı, yer altı suyunu ve gıda zincirini etkilemesi ile ilişkili risklerin azaltılması
  • Fildişi Sahili’nin COP 21 sırasında çevrenin korunmasına dair verdiği uluslararası taahhüdü doğrultusunda, e-atıkların olumsuz etkilerine karşı yürütülen uluslararası mücadeleye katkı

Gana hükümetinin Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı (MEDD) üzerinden yürüttüğü bu proje, SGS Renovo programına tabi tüm ürünlerin çevre vergisinin ve kayıt bedelinin ödendiğinin Fildişi Sahili gümrüğü tarafından doğrulamasını sağlar. Bu süreç, ürünler gümrükten çekilmeden önce tamamlanır.

Sunduğumuz SGS Renovo Fildişi Sahili e-atık yönetimi çözümü hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle bugün iletişime geçin.