Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS Türkiye, yeni Fümigasyon Standardı için Tahıl ve Yem Ticareti Derneği olan Gafta tarafından “Onaylı Fümigatör” (GAFTA Approved Register of Fumigators) statüsü aldı.

 

Başarılı bir denetimin ardından Haziran 2019 tarihinde Gafta Fümigasyon Standardına göre onaylanmış olan SGS, artık Gafta'nın Onaylı Fümigatör Kayıtlı Listesinde yer almaktadır. Gafta, GTAS Fumigasyon ve Haşere Kontrolü El Kitabının bir revizyonu olan Standart'ı, Haziran 2018'de, tarımsal emtia ticaretinin fümigasyonu için uluslararası standartları yükseltme hedeflerinin bir parçası olarak başlattı.

 

Gafta (Tahıl ve Yem Ticareti Derneği), dünya çapında tarımsal emtia, hayvan yemi, bakliyat, pirinç, baharat ve genel ürünlerin alım satımını temsil eden uluslararası bir birliktir.

 

Gafta Standardı ise, dünya genelinde zirai ürünler, hayvan yemi malzemeleri, bakliyat, pirinç, baharat ve genel ürün ticareti ile ilgili faaliyetlerin yeterlilik seviyesini korumak ve geliştirmek için tasarlanmış bağımsız olarak denetlenmiş bir programdır.

 

Gafta Standardı aşağıdaki üç uygulama kuralını içerir:

 

            • Analiz ve Test için Gafta Standardı

            • Fümigasyon için Gafta Standardı

            • Denetim, Numuneleme için Gafta Standardı ve Tartım

 

Gafta Fümigasyon Standardı Sertifikasyonu, Gafta tarafından onaylanan ve atanan Belgelendirme Kuruluşu / Organları tarafından yapılan başarılı bir denetim değerlendirmesine tabidir. Ürünlerin “GAFTA No. 132-Fumigation Rules” standartı içeren Gafta sözleşmelerinde alınıp satıldığı yerlerde, Onaylı bir fümigatör kullanılması gerekecektir. Gafta’nın amacı, Eylül 2019’a kadar, revize edilen 132 fümigasyon kuralının, fümigasyon gerektiğinde sözleşmelerde zorunlu bir fıkra olmasıdır.

 

SGS FÜMİGASYON HİZMETLERİ

 

SGS, dünya çapındaki liman ve lojistik merkezlerinde haşere kontrol ve fümigasyon hizmetleri gerçekleştirme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Bu işlem; gemilere, mavnalara, silolara ve konteynerlere yüklenen yüklerin fümige edilmesini, havalandırma yapılmasını ve gas free ölçümünün uygulanmasını içerir. Bu hizmetler ulusal ve uluslararası mevzuata, en iyi uygulamalara ve global olarak kabul edilmiş kalite ve güvenlik standartlarına uygundur.

 

SGS'nin tamamen ilaçlama ve haşere yönetimi hizmetleri şunları içerir:

 • Depolanan ürünlerin fümigasyonu

 • Sevkiyat sırasında veya öncesinde fümigasyon

 • Yiyecek ve içecek endüstrisi için dezenfeksiyon ve ilaçlama

 • Havalandırma ve gaz free ölçümü

 • Denetleme

   

  95 ülkede 1.800'den fazla üyesi olan uluslararası bir ticaret birliği olan Gafta, uluslararası tahıl, hayvan yemi ve ham madde ticaretini teşvik etmeyi ve dünya çapındaki üyelerinin çıkarlarını korumayı amaçlamaktadır. Yeni Standart ile ilgili detaylı bilgiye www.gafta.com/fumigators adresinden ulaşabilirsiniz.

   

  Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçin:

   

Serhat Özaydın

Agriculture, Food and Life (AFL)

Food Inspection & Audit Division Manager
Phone: +90 212 368 40 00 (Ext: 3601)

Direct No: +90 212 368 40 65
Fax: +90 212 296 47 82 - 83
E-mail: serhat.ozaydin@sgs.com

 

SGS HAKKINDA

 

SGS dünyanın lider gözetim, denetim, test ve belgelendirme kuruluşudur. SGS kalite ve doğruluk konusunda küresel bir referanstır. Müşterilerimize, 97.000’den fazla çalışanımız, dünya geneline yayılmış olan 2.600’den fazla ofis ve laboratuvar ağımızla hizmet vermekteyiz.