Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Değerli Transitnet Kullanıcıları,

Bulgar Gümrük İdaresi tarafından yapılan resmi duyuruya göre; Bulgar gümrük sisteminde 10 Mart 2018 Cumartesi günü saat 12:00’de başlayıp 12 Mart 2018 Pazartesi günü saat 12:00’ye kadar sürecek bir bakım ve güncelleme çalışması yapılacaktır. Söz konusu çalışmadan dolayı herhangi bir Bulgar Gümrük İdaresi’nden transit beyannamesi (T1/T2) veya TIR Karnesi açılamayacaktır. Diğer ülkelerden direkt Türkiye’ye ya da Türkiye’den direkt diğer ülkelere açılan transit beyannameler ise, eğer hassas eşya içermiyorsa, Bulgaristan Giriş/Çıkış Gümrük İdareleri tarafından işleme alınabilecektir. Ancak taşınan eşyalar hassas eşya sınıfına giriyor ise, bu beyanlar da gümrük sisteminde işleme alınamayacaktır.

Diğer ülkelerden direkt Bulgaristan-Türkiye sınır kapılarına kadar EX1 ile gelecek araçların Türkiye’ye girişine izin verilip verilemeyeceği konusundaki sorularımıza ise Bulgar Gümrük İdareleri maalesef net bir cevap vermemektedir. Bu nedenle, kapılarda yaşanabilecek gecikmeleri önlemek adına, araçlarınız için diğer ülkelerden T2 açılmasında fayda olacaktır.

Ayrıca konu hakkında Bulgar Gümrük İdaresi’nin yapmış olduğu Bulgarca dilindeki resmi duyuruya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://customs.bg/bg/pubs/7675

Saygılarımızla

 

SGS TransitNet Ekibi

Tel: 0090 212 368 40 20

Cep: 0090 530 248 49 73

E-mail: transitnet.turkey@sgs.com

Web: www.sgs.com.tr/transitnet