Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

 

Değerli TransitNet Kullanıcıları,

Malumlarınız olduğu üzere; ülkemiz iç gümrüklerinden başlatılan T1 beyanlarında hareket gümrük idaresince araç mühürlenmekte ve mühür numarası da transit refakat belgesinin hareket idaresi kontrolü bölümüne yazılmaktadır. Aynı araç başka bir gümrük idaresinden de yük alması durumunda o yük için ayrı bir T1 beyanı açılmaktadır. Doğal olarak ilk gümrük idaresinin araca taktığı mühür ikinci gümrük idaresi tarafından sökülmekte ve araca yeni bir mühür takılmaktadır. Bu durumda birinci gümrük idaresinde açılan T1 üzerinde yazan mühür numarası artık araçta takılı olmadığı için yeni mühür numarasının ikinci gümrük idaresi tarafından T1 üzerindeki “Yeni Mühürler: Numara”  alanına el ile yazılması ve gümrük mühürü vurulması gerekmektedir.

Trieste Gümrük İdaresi’nden verilen bilgilere göre, birden fazla transit beyannameli araçlarda son zamanlarda yukarıda anlatılan prosedür uygulanmamakta ve araçlar üzerlerinde birbirinden farklı mühür numaraları yazan T1’ler ile Trieste’ye varmaktadır. Trieste Gümrük İdaresi bu şekilde gelen araçları tam kontrole tabi tutmaktadır. Özellikle son günlerde artan bu sorun sebebi ile Trieste’de tam kontrol için de kuyruklar oluşmaya başlamıştır.

Gerek Trieste’de gerekse de diğer AB giriş gümrüklerinde sorun yaşamaması için, Türkiye’de yükleme yapılan son gümrük idaresinde, araçta bulunan tüm T1’lerin üzerine araç üzerindeki nihai mühür numarasının “Yeni Mühürler: Numara:” alanına tatbik ettirilmesi ve kaşeletilmesi önem arz etmektedir. Trieste Gümrük İdaresi, gümrük memurunun isim kaşesini tek başına kabul etmemektedir. Bu nedenle mutlak surette Gümrük İdaresi’nin yuvarlak kaşesinin (mührünün) de olması gerekmektedir.”

Saygılarımızla,

 

SGS TransitNet Ekibi

Tel: 0090-212-368 40 20

Cep: 0090-530-248 49 73

E-mail: transitnet.turkey@sgs.com

Web: www.sgs.com.tr/transitnet