Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS’den CE işaretleme hizmetleri: AB’nin 305/2011 sayılı Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ile uygunluk sağlayın.

Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) içerisinde yürütülen tüm inşaat projeleri, AB’nin Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne uygunluk sağlamakla yükümlüdür. Bu yasa, Avrupa'da satılan ve uyumlaştırılmış bir standarda tabi tüm ürünlerin CE işareti taşımasını gerektirmektedir. CE işareti, ürünün yönetmeliğe uygun olduğunu gösterir. Ürünün her zaman nihai kullanıma uygun olduğu anlamına gelmeyen CE işareti, ürünün imalatçı tarafından hazırlanan performans beyanına uygun olduğunu belirtir.

CE işaretli ürünlerin EEA içerisinde ticareti yapılabilir. AB devletleri CE işaretli ürünlerin ticaretini engelleyemedikleri gibi ek şartlar da koşamazlar.

AB’nin yeni Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ithalatçılar, distribütörler ve imalatçılar için ne anlama gelir?

Bir ürünün bütün koşullara uygun olduğunun nihai sorumlusu, CE işaretini taşıyan ürünün imalatçısıdır. İmalatçı, ürünün uygunluğuna dair tüm kanıtlara sahip olmakla ve bu kanıtları doğru bir şekilde sunmakla yükümlüdür. Buna ürünündeki CE işareti için yapılan başvuru ve performans beyanı da dahildir.

Bu yönetmeliğe tabi yapı malzemelerinin üstlerinde CE işareti ve beraberlerinde doğru belge, talimat ve güvenlik bilgilerinin bulunmasından ithalatçılar ve/veya distribütörler sorumludur. Distribütörler, imalatçının ve ithalatçının Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’nde belirtilen koşullara uymalarını da sağlamalıdır. Uygunluğun sağlanması kompleks bir sürece dönüşebilir.

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ve dokümantasyon uygunluğunu sağlayın

Uygunluk sağlamak amacıyla ihtiyacını duyduğunuz uzmanlığı, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği alanında onaylı bir kuruluş (Notified Body) olarak verdiğimiz CE işaretleme, test ve uygunluk değerlendirmesi hizmetlerimiz ile size sağlayabiliriz. Müşterilerimizin inşaat ürünlerinin, güncel Yapı Malzemeleri Yönetmeliği çerçevesinde CE işaretine hak kazanmalarını sağlıyoruz.

Uyumlaştırılmış birçok Avrupa standardını kapsayan hizmetlerimiz ile size aşağıdaki noktalarda yardımcı olabiliriz:

  • İnşaat ürününüzün hangi uyumlaştırılmış Avrupa standartlarına tabi olduğunun tespiti
  • Fabrika Üretim Kontrol Belgesi’nin alınması
  • Onaylı bir test laboratuvarı olarak, belli sayıdaki ürününüzün ilk örnek testleri

Fabrika Üretim Kontrol (FÜK) belgelendirmesi

CE işaretli birçok ürün için önemli olan bir diğer belge FÜK Belgesi’dir. Bir ürünün kalite kontrol işlemlerini ve gözetimini kapsayan FÜK Belgesi’ni size sağlayabiliriz. İmalatçı, onaylı bir kuruluş (Notified Body) tarafından düzenlenen başarılı bir tetkikin ardından, işlem ve gözetimlerinin Avrupa standartlarına uygun olduğunu onaylayan bir FÜK Belgesi alır.

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği, CE işaretini ilgilendiren üretim kontrolünü dört farklı seviyeye ayırır. Kontrol seviyesi ilgili standart tarafından belirlenir. Sadece en üst iki seviye bir FÜK Belgesi’nin alınmasını gerektirir. Birçok standartta sadece bir kontrol seviyesi şart koşulmuştur. Başka standartlarda ise kontrol seviyesi imalatçı tarafından seçilir veya farklı bir kullanım şekline bağlıdır.

SGS, FÜK tetkikleri yürütme yetkisine sahip onaylı bir kuruluştur (Notfied Body). Ayrıca ürününüz için hangi seviyenin geçerli olduğunu tespit etmenizde yardımcı olabilir, performans ve/veya gerekli FÜK Belgesi hakkında size bilgi verebiliriz.

Neden SGS'nin CE işaretleme hizmetlerini tercih etmelisiniz?

Dünyanın önde gelen gözetim, denetim, test ve belgelendirme şirketi olarak, yapı sektöründe size rakipsiz bir deneyim sunmaktayız. Onaylı kuruluşlarımız (Notified Body), CE işaretini alma sürecinizde size destek verebilecek gerekli yeterliliğe ve sorumluluğa sahiptir. Bu sayede ürünlerinizi, fabrika üretim kontrolünüzü ve laboratuvar testlerinizi Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne uygun bir şekilde belgelendirebiliyoruz.

Kaliteyi ve verimliliği arttırmanızda nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için bugün bizimle iletişime geçin.