Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS, kullanılmış araçlar kira dönemlerinin sonunda iade edildiklerinde ve ikinci el araba pazarına girmeden önce bu araçların değerini saptamanıza ve korumanıza yardımcı olmak için bir dizi hizmet geliştirmiştir.

Bir araç makul olmayan (aşırı yıpranma ve aşınma) bir hasarla iade edilirse, tekrar satış değeri negatif yönde etkilenecektir. İkinci el araç denetimlerimiz, iade edilen her aracın değerinin bağımsız ve tartışma götürmez hesaplanmasını sağlar, bu sayede tamir masraflarını veya pazar değeri farkını kiralayandan talep edebilirsiniz.

Araçtaki hasarı kaydetmekten, kayıp parçalara veya yedek anahtarlara kadar, önce sizinle birlikte kararlaştırılan prosedürleri ve iş kurallarını takip ederiz.

Müşterilerimiz arasında, önde gelen otomotiv üreticileri, onlara bağlı finansal hizmet firmaları, filo yönetim şirketleri, araba kiralama şirketleri ve başlıca araç açık artırma siteleri bulunmaktadır.

İkinci el araç denetimleri size nasıl yardımcı olabilir?

İkinci el araçlarınızın denetimlerinin yapılması için SGS ile anlaştığınızda, aşağıdaki hizmetlerden yararlanabilirsiniz:

 • Uzman profesyoneller tarafından gerçekleştirilen bağımsız üçüncü taraf denetimleri
 • Tüm ülkelerde standardize edilmiş denetim kriterleri ve prosedürlerin uygulanması
 • Hem yerel dilde hem de sizin seçtiğiniz ortak dilde standardize edilmiş elektronik raporlar
 • Tahsilat taleplerini karşılamak ve anında yeniden pazarlama için uyarlanmış bir rapor
 • Aşırı yıpranmanın saptanması ve maliyetin hesaplanmasının standardize, tartışma götürmez metotlarla yapılması
 • Önemsiz masrafların ve idari masrafların azaltılması, daha iyi tazmin
 • Yönetime çevrimiçi istatistikler sunan, sizin ve müşterinizin erişebileceği açık, şeffaf bir platform
 • İş akışınıza ve süreçlere optimum entegrasyon ve elektronik veri değişimi

KAPSAMLI DENETİM VE RAPOR İŞLEMİ

Kullanılmış Araç Denetimlerimizin sizin gereksinimlerinize uyarlanması mümkün olmakla birlikte, bu denetimler genellikle üç aşamadan oluşur:

Aşama 1: Denetim
Uzman SGS denetçileri, yapımı, modeli, serisi, yakıt tipi, trim parçaları ve aksesuarlar dahil olmak üzere araba hakkındaki tüm teknik bilgileri kaydeder. Anahtarların ve belgelerin var olup olmadığını, tekerleklerin durumunu tespit ederler. Sonra hasar varsa not alır ve fotoğraf çekerler.

Aşama 2: Hesaplama
Denetim boyunca toplanan veriler, SGS'nin mülkiyetindeki bir uygulama olan VIMS (Araç Denetimi Yönetim Sistemi) ortamına elektronik olarak gönderilir. Denetimin tüm sonuçlarını dikkate alan VIMS, arabadaki her kusurun ayrıntılı bir maliyet analizini sunar.

Aşama 3: Raporlar
Genellikle iki tür rapor hazırlanır:

Denetim sırasında araç hakkında toplanıp kaydedilen tüm verileri içeren bağımsız bir rapor olan Durum Raporu, hasar maliyetinin hesabıyla birlikte eksiksizdir.

Kıymet Takdiri Raporu ise Durum Raporuna dayanarak çıkarılır. Müşterinin listelenmesini istediği tüm hasarlar gösterilir. Bu rapor genellikle araba bayilerine gönderilir ve tek tek maliyet hesaplamalarını içermez, yalnız toplam maliyet (gerekirse) gösterilir.

Bitmiş raporları görmenin pek çok yolu vardır.

 • E-posta ile gönderilen internet adresi
 • SGS sunucusuna çevrimiçi erişim
 • XML kullanan bir uygulamaya elektronik iletim veya gerektiğinde başka veri iletim yöntemleri