Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Sağlık risklerini en aza indirmek, gıda ve yem ürünlerinizi bakteriyel bulaşmadan korumak ve firmanızı yasal sorumluluk konusunda güvence altına almak için, sıkı gıda ve yem güvenlik standartlarına uymanız gerekir.

SGS size, patojenlerin varlığını izleme ve tanılama aracılığıyla belirleyen bir gözetim programını idare etmeniz için yardımcı olur.

Resmi Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı yöntemleri kullanarak, mikrobiyal tanılama ve mikrobiyal analiz işlemlerimiz mikrobiyal bulaşmayı, örneğin koli basili (yaygın olarak E.koli adıyla bilinir) E. coli 0157:H7, Salmonella veya Listeryayı belirler. Mevcut mikrobiyal bulaşmayı standart polimerize zincir reaksiyonu (PCR) protokolü veya daha geleneksel yöntemler olan tabak testi ve kültür tanılama kullanarak belirleriz.

Onaylı ve ruhsatlı laboratuvarlar

Mikrobiyal Analiz laboratuvarlarımız sıkı talimatlar altında çalışırlar ve resmi onaylanmış yöntemleri kullanmalarına olanak tanıyan ISO 17025 ruhsatlıdırlar. Uzun yıllara dayanan laboratuvar tecrübesi, kimya, mikrobiyoloji ve ziraat muhendisiği diplomalı bilim adamı ve teknisyen kadrosulya donatılmış laboratuvarlarımız pek çok yem ve gıda birliğinin onayını da almıştır. Bu kısaca, mikrobiyal bulaşma konusunda bizim en yüksek endüstri standartlarını benimsediğimiz anlamına gelir.

SGS ile hemen irtibata geçerek, yem ve gıda maddelerinizi üretim işlemleri ve tedarik zinciri boyunca bakteri tehlikelerinden koruyun. Mikrobiyal analiz hizmetlerimiz size yardımcı olabilir.