Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Yağ bitkilerindeki yağ asidi profilini belirleyerek tüketicilerinize daha sağlıklı gıda ürünleri sunarsınız.

SGS yağlı tohum ürünlerinin (örneğin soya fasulyesi, ayçiçeği, aspir çiçeği, fıstık, kanola ve keten tohumu)yağ asidi kompozisyonunu analiz eder.

Ayrıca seçilmiş bir kaç üründen elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda, uygun yağlı tohumlar üretme girişimi projelerinizi ve istediğiniz ürünü ortaya çıkarmanızı destekleriz. Yağlı tohum testi analizi yöntemimiz, doğruluğunu garanti etmek için onaylanmıştır. Yağ asitlerini yağ asidi metil esterleri (FAME) oluşturmak üzere işlemeden önce, tek bir tohumdan veya paçal numuneden organik bir çözücü kullanarak yağı çıkarırız.

Hızlı sonuçlar

Bu uçucu FAME'leri analiz etmek için gaz kromotografisi (GC) kullanıyoruz. Paçal numuneler, tek bir tohum veya tohum kırıntıları bile günde 300 örneğe kadar test edilebilir. Toplam yağ asitlerinin yüzde şeklinde ifade edilen sonuçları genellikle 48 saatte çıkar.

Bağımsızlık, doğruluk ve yenilik konusunda itibarımızı korumak için, yağ analizi laboratuvarlarımız katı talimatlara uygun olarak çalışır ve ISO 9001:2008 onaylıdır.

Hemen irtibata geçerek SGS'nin size daha sağlıklı ürünler geliştirmeniz ve artan müşteri memnuniyeti kazanmanız konusunda nasıl yardımcı olabileceğini öğrenebilirisiniz.