Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS’nin sosyal tetkikleri, müşterilerinizin ve tüketicilerin beklentilerine cevap verebilmeniz için şirketinizin performansını çeşitli noktalarda değerlendirir.

Belli markaları giderek daha fazla tercih etme eğiliminde olan şirketler ve tüketiciler, ürün satın alırken “etik” faktörleri de göz önünde bulundurmaktadırlar. Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS), uygunluk ve davranış kodu, etik ticaret, insan hakları, sağlık ve güvenlik dahil olmak üzere iş gücüne yönelik düzenlemeler ve üretimde sorumluluk gibi noktalar, bu durumda şirketler için büyük önem kazanıyor. 

SGS, yüksek deneyimli uzmanlardan oluşan ağımız sayesinde bu noktalardaki performansınızı çeşitli sosyal tetkikler ile ölçebilir.

  • Sosyal Sorumluluk: Sosyal sorumluluğa ilişkin en iyi uygulamaların altını çizen ISO 26000, şirketlerin sürdürülebilir gelişim, toplumsal sağlık, refah ve yasal uyumluluk gibi konularda sergiledikleri performansı ölçebilmelerini sağlayan bir rehber olmakla beraber tetkike tabi tutulabilecek bir standart değildir.
  • amfori BSCI: amfori BSCI, şirketlerin uluslararası tedarik zincirlerinde bulunan fabrikaların ve çiftliklerin sosyal uyumluluğunu ve bu yöndeki iyileştirmeleri teşvik eden bir tedarik zinciri yönetim sistemi olarak öne çıkıyor.
  • Davranış Kodu: SGS’nin bağımsız ve tarafsız olarak yürüttüğü davranış kodu tetkik hizmetleri, yerel yasaları, uluslararası normları ve şirketinize özel davranış kodunu kapsayacak şekilde tasarlanabilir.
  • Etik Ticaret Girişimi (ETI): En iyi etik uygulamalara ışık tutan ve üç bölümden oluşan ETI tüzüğü, üyeleri tarafından benimsendiği gibi çeşitli perakendeciler ve markalar tarafından da uygulanmaktadır.
  • Uyum ve Sürdürülebilirlik için girişim (ICS): Fransız Perakendeciler Birliği (FCD) tarafından geliştirilen ICS, tedarikçilerin uluslararası insan hakları prensiplerine ve yerel iş yasalarına uygunluklarını teşvik etmek amacıyla düzenlenmiştir.
  • SEDEX Üyeleri Etik Ticaret Denetimi (SMETA): SEDEX, şirketlerin tedarik zincirlerine yönelik iş gücü, sağlık ve güvenlik, çevre ve iş ahlakı gibi konularda edinilen bilgilerin yönetiminde rol oynamaktadır. ETI Base Code prensiplerini kapsayan SMETA, insan hakları, arsa hakları, sorumlu işe alım prensipleri, göçmenlerin çalışma hakları, yönetim sistemlerinin uygulanması, taşeronlar ve evden çalışanlar gibi konulardaki performansı da değerlendirir.
  • Dünya Çapında Sorumlu Akredite Üretim (WRAP): Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan WRAP, dünya çapında yasalara uygun, insancıl ve etik imalat süreçlerinin uygulanmasını teşvik etmektedir.

Sanayi Kodları

İş birliği yaparak kendi sektörlerinde bilinen sorunları kapsayan bir davranış kodu geliştiren kuruluşların sayısı, giderek daha fazla katılım gösteren sanayiciler sayesinde giderek artış göstermektedir. Oyuncak endüstrisi için Uluslararası Oyuncak Endüstrisi Konseyi (ICTI)  programı, elektronik endüstrisi için Responsible Business Alliance ve Responsible Jewelry Council sertifikası SGS'nin çalıştığı türler içinden birkaçıdır.

Çeşitli sosyal tetkik alanlarında performansınızı nasıl ölçebileceğimizi öğrenmek için SGS ile iletişime geçin.