Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS sonradan kontrol denetimi – gümrükten mal geçiş sürelerini kısaltmanıza ve gümrük hasılasını artırmanıza yardımcı olacak kıymet takdiri (değerleme hizmetleri), profil çıkarma ve denetim planlama hizmetleri.

Sonradan kontrol denetimimiz, gümrük memurlarının mallar gümrükten geçip ithalatçının tesislerine vardıktan sonra da ithalat beyanlarının doğruluğunu kontrole devam etmelerine imkan verir. İthalatçının ticari sistemlerini, defterlerini, kayıtlarını yerinde incelemenize olanak sağlar. Böylece, daha ayrıntılı bilgilere erişim sahibi olursunuz ve gümrük değerlendirmelerinin kalitesi artar.

Sanayi ülkeleri arasındaki Dünya Ticaret Örgütü Gümrük Kıymet Anlaşması uygulaması (ACV - Agreement on Custom Valuation) bu işlemleri en iyi tamamlayan şeyin sonradan kontrol denetimi olduğunu göstermiştir. ACV ile alakalı denetimlerin hasılada önemli artışlar sağlayacağı görülmüştür, çünkü işlemin değerine dair lisans ücretleri, yardımlar ve ilişkiler gibi pek çok unsur sonradan kontrol denetimi sırasında ortaya çıkmaktadır.

SGS nin sunduğu sonradan kontrol denetim işleminden yararlanmak belirlenen hedeflerdeki risk yönetimi uzmanlığımızdan daha iyi bir şekilde faydalanmanıza imkan sağlar. İthalatçıların kayıtlarını önem sırasına göre düzenlemek amacıyla profil çıkarma ve denetim planlama alanlarında uzmanlaşırız. Denetim işini SGS'ye verme, aynı zamanda, gümrük eğitimi ve denetim yöntemlerinde var olan eksikliklerin önlenmesini (telafi edilmesini) sağlar.   

SGS ticaret uzmanlarımız gümrüğe tabi telif haklarının durumunu ve gümrük işlemlerine dair diğer unsurları saptamak için gerekli olan değerlendirme becerilerine yüksek seviyede sahiplerdir. Böyle bir uzmanlığa sahip olma denetimin kalitesinden ve doğruluğundan emin olunmasına yardımcı olur.

SGS ticaret uzmanlarımız şu konularda yardım edebilir:

  • Sonradan kontrol denetimini dışardan alma (Gümrük İdaresinin ihtiyaçlarını karşılayacak programlar; buna yerel değerlendirme ekibi oluşturması ve geliştirilmesi gümrük memurlarının kıymet takdiri alanında eğitilmesi de dahildir.)
  • Uygulama öncesi eğitim – değerleme memurları için yoğun eğitim ve sonradan kontrol sistemi için uygulama desteği
  • Bilgi hedefleme – İthalatçıların kayıtlarını önem sırasına göre düzenlemeleri için SGS risk yönetimi veritabanımızı risk profili çıkarmada ve denetim planlamada gümrüklere yardımcı olmak amacıyla kolay erişilebilir hale getirebiliriz.

Sonradan kontrol denetim hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak, gümrükleme işlemlerinizi kolaylaştırmak ve hasıla tahsilatlarının arttırılmasına nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için bizimle iletişime geçin.