Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Fransızca CIVIO olarak da kısaltılan (Contrôle d'Identification des Véhicules Importés d'Occasion) bu kavram, ülkeye ikinci el araç ithalini serbestleştirmek niyetinde olan yerel hükümete yanıt olarak 1996 yılında Fil Dişi Sahillerinde SGS şirketlerinden olan SICTA tarafından geliştirildi. Bu hizmetin en popüler uygulaması, başka ülkelere ithal edilmekte olan ikinci el (kullanılmış) araçların denetlenmesidir.

Haziran 2005 tarihinden beri, tanımlamanın yanı sıra, Fil Dişi Sahilleri Gümrüğü kullanılmış araçlara değer biçme işini CIVIO'ya bırakmıştır, bu hizmetin yeni adı artık "Contrôle d'Identification et Valorisation des Véhicules Importés d'Occasion" (İkinci El İthal Araçlara Değer Biçme)'dir.

CIVIO şu amaçlar için kullanılır:

  • Araçların gerçek üreticisini, modelini ve teknik özelliklerini belirleyerek, tanımlanan bütün araçların resimleriyle birlikte ithal eden ülkenin araç sicil kayıt belgesini oluşturmak için ithal kullanılmış araçları tanımlama
  • Devlet tarafından tahsil edilecek harçları ve vergileri hesaplamak için araç sınıfını ve değerini belirleme

Hedefler, devlet gelirlerinin doğru tahsil edilmesini sağlamak ve yerel yola elverişlilik ve emisyon kontrol standartlarına teknik uyumu sağlamak amacıyla ithal araçların tanımlama kontrolüdür. SGS tarafından verilen tanımlama ve teknik kontrol hizmetlerinin her ikisi de, ithal edenin ödemek zorunda olduğu gümrük harçlarını belirlemek ve araç sicil kaydına başvurmak için gereklidir.

Bu araç denetim hizmeti SGS Otomotiv Hizmetleri tarafından müşteri kuruluşlara dünya çapında sağlanır.