Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Jesus Ocampo

İş Güvencesi Yöneticisi

Lagos, Nijerya

"20 yıl önce SGS'de çalışmaya başladığımda nasıl zorluk çektiğimi hatırlıyorum. SGS'de şirket içinde ilerleyip yurt dışı görevine atanmadan önce, ilk olarak Manila İrtibat Bürosunda (MLO) (şu an Hükümetler ve Kurumlar Bölümü olan) Ekonomi İşleri Bölümünde başlangıç seviyesinde bir pozisyonda çalışıyordum. Doğru fırsat tanınan herkes, her yaşta her yerde başarıya ulaşabilir. Sadece çok çalışmalı ve başarabileceklerine inanmalılar.

Her şey 2008 Ocak ayında, GIS'de idari bir ofis kurmak amacıyla ilk etapta altı aylığına Lagos Nijerya'ya gitmemle başladı. Bu çok büyük bir değişimdi ancak her günkü mücadelemde pozitif düşünceyi benimsememi ve önümdeki fırsatlara odaklanarak hayatımın yönünü değiştirmemi sağlayan bir deneyim oldu. İş, ülke, dil, insanlar, kültür hakkında sadece şehirde değil ülkenin başka yerlerinde de mümkün olan en fazla şeyi öğrenmeye çalıştım. Burası kendi yaşadığım ortamdan çok farklıydı, bu kesin, ancak kendi konforlu alanınızın dışına çıkmak harika bir tecrübe olabilir.

Yurt dışı görevlerinin genelde çok kazançlı bir tecrübe olmasının yanında, yabancı bir ülkeye taşınmış olmanın pek çok zorluğu ile de karşılaşıyoruz. Yurt dışında yaşamak ve diğer yurt dışı görevinde olan pek çok değişik yerden gelen ve oranın yerlisi olan kişilerle tanışmak, ciddi bir 'kültür şoku' yaşamanıza sebep olur (tabii 'ev hasreti çekmek' denen bir diğer kronik hastalığın yanında). Tüm yurt dışı görevindekiler ve seyahat edenler bunu bir dönem yaşarlar ve tabii ki bu konuda ben de istisna değilim. Ancak bana göre her şey görecelidir. Enerjinizi ufak sorunlar karşısında keyfinizin kaçmasına harcamak yerine, kaçınılmazı kabullenip hayatı olduğu gibi yaşayın

Ben daha önceki yurt dışı görevlerimde sık sık seyahat ediyor ve diğer SGS ofislerini ziyaret ediyor olmama rağmen, bu benim, petrol zengini olan bu ülkede JJC ('yeni gelmiş Johnnie') Oyibo veya buradaki popüler adıyla 'yurt dışı görevindeki acemi beyaz adam' olarak Nijerya'da ilk uzun dönem görevim.

Lagos'ta, Afrika'nın en kalabalık şehirlerinden birinde yaşıyorum. İngiltere, Hong Kong, Çin veya New York'un çok kültürlü yaşam tarzı olmayabilir ancak buranın kendine özgü bir cazibesi var.

Lagos'ta araba kullanmak bir sanat! Ben bunu kontrollü kaos olarak adlandırıyorum. Otomobillerin, tokomboların (otobüslerin) ve okadas denen mobiletlerin birbirine çarpmadan ne kadar yakından geçtiklerine hayret etmiştim. Yerli ekip arkadaşlarımla bir Nijerya restoranında yemek yeme fırsatım oldu ve yerel biranın yanında amala, dövülmüş yam, nkobi, Fufu, moi-moi, suya eti, egusi ve biber çorbasının (çok yaygın ve oldukça baharatlı Nijerya yemeği) tadını çıkardım. Ayrıca P Square ve Wande Coal'da yerel müzikleri dinlerken 'Chapman' denen yerel içkilerini (Sprite, portakallı gazoz, Angostura Bitters ve siyah frenk üzümü karışımı meyvalı bir içecek) içtim.

Şimdi üç yıl oldu ve artık yakında başka bir uluslararası göreve gönderileceğim, ancak daha Lagos'a ilk geldiğimde söylenen ve beni çok etkileyen söz 'Hoşgeldiniz' olmuştu. Ve gerçekten de o andan sonra kendimi çok rahat hissettim.
Temmuz 2011

Trevor Harden

Tarayıcı Yöneticisi

Port Harcourt, Nijerya

"Gençliğimde, bir gün yurt dışı görevinde bulunacağımı asla hayal edemezdim. Pek çok insan gibi ben de hep seyahat etmeyi ve yeni yerler görmeyi istedim, ancak yeni bir kültürde yaşamak ilk başlarda ürkütücüydü. Ancak bunu hayatım boyunca verdiğim en iyi kararlardan biri olarak görüyorum.

Yurt dışı görevinde bulunmak bana zengin bir tecrübe ve hayata tamamen farklı bir bakış açısı kazandırdı. Farklı kültürlerden insanlarla yaşamak ve çalışmak bana, benim normal zannettiğim değerlerin başkalarının normal değerlerinden tamamen farklı olduğunu gösterdi. Benim sorunlara yaklaşımım başkalarının yaklaşımından tamamen farklı olabilir. Bu temel farklılıkları yerinde görmem sayesinde, hayata ve işime dair bütün yaklaşımımı yenileyebildim ve geliştirebildim.

Her ülkenin ve kültürün kendine özgü farklılıkları ve avantajları vardır. Ben İngiltere'de doğdum ve büyüdüm ve hala ülkemi çok seviyorum, ancak dünyanın diğer yerlerini gördükçe başka ülkelerin de ne kadar çok güzelliğe sahip olduklarının farkına vardım.

Yurt dışı göreviyle ilgili bazı zorluklar var, özellikle de şu an evli ve bir kız çocuğu sahibi olduğum için. Buna rağmen, iyi kalitede konut sağlandığı, okul masraflarının ödendiği ve benim ülkemdekinden çok daha iyi bir iklimde yaşama şansına sahibiz. İşin doğrusu SGS tüm bu masrafları karşılıyor ve kendi ülkemde çalışıyor olmamdan daha fazla para biriktirebilmemizi sağlıyor.

Ben kariyerim boyunca 3 farklı kıtada, toplam 5 ülkede çalışma ve pek çok diğer ülkeyi kısa dönem işler için ziyaret etme fırsatına sahip olduğum için çok şanslıyım. 2012 veya 2013'te yeni bir ülkeye gitmeyi ve yeni görevler almayı heyecanla bekliyorum.
Temmuz 2011

Andrei Koval

Sözleşme Uygulama Müdürü

Çin

“Üç yıl boyunca farklı yabancı şirketler için çalıştıktan sonra kendimi tıpkı onlar gibi hissetmeye başlamıştım ve 1996 yılında Ukrayna'yı terk ederek Çin'e gittim. O günlerde iki ülkenin bu kadar birbirinden farklı olabileceğini düşünmemiştim.

Yabancı bir çalışan olarak masraflı bir yatırımsın ve iyi işler çıkarmak zorundasın. Ve bulunduğun çevreyi tanımıyorsan iş yapamazsın. En kısa sürede nasıl gülünmesi, konuşulması, kulak verilmesi, yürünmesi, araç kullanılması, yemek yenilmesi, karar vermesini öğrenmelisin ve yeni ülken hakkında daha fazla şey bilmelisin. Daha da önemlisi insanların farklı olduğunu kabul etmeyi öğrenmelisin. Ve bütün bunları hızlı yapmak zorundasın, aksi takdirde dışlanırsın.

Tıpkı meşhur birisi olmak gibi. Senin hakkındaki haberler çok hızlı yayılır ve senden yüzlerce kilometre uzağındaki iş arkadaşların yaptığın her hareketi takip ederler. Senden tüm çalışma arkadaşlarınla edindiğin tecrübeleri paylaşman beklenir, örneğin Sibirya'da kışların ne kadar sert geçtiği ya da orada insanların öğle yemeğinde ne yedikleri gibi.

Tabii ki her şeyden daha önemlisi çalışman beklenir! Yabancı çalışanlar tıpkı vitamin gibidirler; işlerin olabilecek en iyi şekilde gitmesi için vazgeçilmezdirler. Belki onlardan vazgeçebilirsiniz (ve belki de yapacaksınız da), ancak yabancı çalışanlar kendilerinden bekleneni yerine getirdiklerinde bunu uluslararası standartlarda gerçekleştirirler.

Bütün bunlar dikkate alındığında bu oldukça heyecan verici ve çok az insanın vazgeçerek eski rutin hayatına dönmek isteyeceği bir yaşam.”
Temmuz 2011

Rob Parrish

Başkan Yardımcısı

Fairfield, NJ, ABD

“Ben ilk olarak 1986 yılı Eylül ayında Avustralya'da SGS Endüstriyel Hizmetler Bölümünde Test Teknisyeni olarak işe başladım ve sonrasındaki üç yılımı Batı Avustralya'nın Karratha kentinde geçirdim. Şirketin Radyasyon Güvenliği Yöneticisi oldum ve bu alandaki diğer ürün denetimlerini yönettim. Karratha'da kurulan LNG rafinerisinin tamamlanmasının ardından Batı Avustralya Bölgesi Kalite Test Yöneticisi olarak Perth kentine geri döndüm.

1991 yılında Kıdemli Radyografi Uzmanı ve Sözleşmeler Denetmeni olarak Güney Avustralya'nın Adelaide kentine atandım. Bana Petrol, Gaz ve Kimyasallar, Maden ve Tarımsal Ürünler alanında çapraz eğitim alma imkanı tanındı ve Hükümetler ve Kurumlara Yönelik Hizmetler için Güney Avustralya Koordinatörlüğü görevine getirildim. Bu dönem dahilinde SGS bana yerel Teknik ve İleri Eğitim Enstitüsü'nde önlisans eğitimi alma imkanı tanıdı ve ben Güney Avustralya ve Kuzey Bölge Eyaleti dahilinde tüm Tahribatsız Testler, Tüketici Ürünleri ve Endüstriyel Hizmetler operasyonlarını kapsayan Mühendislik Denetim Hizmetleri Amiri oldum.

1993 yılında Güney Avustralya'da SGS Uluslararası Belgelendirme Hizmetleri Pty Ltd operasyonlarını başlattım ve eyalet içindeki genel yönetim işleri ile daha fazla meşgul oldum. 1995 yılında Güney Avustralya hükümeti ve SGS Sistem ve Hizmet Belgelendirme Bölümü adına Gıda İzleme Hizmetleri Yöneticisi olarak atandım. 1996 yılında tüm Güney Avustralya'daki faaliyetlerden sorumlu iş yöneticisi olarak atandım.

1997 yılında bana, Devlet İşleri ve Kurumsal Hizmetler Bölümü Genel Müdür Yardımcısı / CTS, Sektörel ve GIS İş Yöneticisi olarak Vietnam'a gitme imkanı tanındı. 2004 yılında ise Vietnam Operasyonları Genel Müdürü olarak atandım ve aynı zamanda Tüketici Ürünleri Gıda Bölümünden Sorumlu Global Başkan Yardımcısı oldum.

Sekiz yıl Vietnam'da yaşadım ve bu sekiz yılın hayatımın en güzel sekiz yılı olduğunu söyleyebilirim. 2005 yılında Endonezya Operasyonları Genel Müdürü olarak bu ülkeye gittim. SGS, 2008 yılında ABD'ye gitmem ve burada Tüketici Ürünleri Operasyonları Genel Müdürü görevini üstlenmem teklifinde bulundu. Hala ABD'de bulunuyorum ve buradan Tüketici Ürünleri Global Gıda Bölümünden Sorumlu Genel Müdürlük görevimi devam ettiriyorum.

SGS'nin sunduğu imkanların yalnızca profesyonel değil, aynı zamanda kişisel olarak da harika olduğunu söylemeliyim. Bana koçluk ve şirket dışı gelişimim konusunda yardım ettiler. Buna İsviçre'de bulunan Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü'nde aldığım kısa liderlik kursu fırsatı da dahil. SGS benim gelişimimi yalnızca desteklemekle kalmadı, aynı zamanda beni cesaretlendirdi. 25 yılımı SGS içerisinde farklı pozisyonlarda ve farklı ülkelerde geçirmiş olmaktan çok mutluyum ve elde ettiğim tecrübeleri dünyalara değişmem."
Temmuz 2011