Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Hareketli Metal İyon (MMI) jeokimyası, mineral kalıntılarını bulduğu bilinen gelişmiş ve başarısı kanıtlanmış bir jeokimya keşfi tekniğidir. 

Özellikle derinde yatan mineral kalıntıları için idealdir. MMI™, mineralleşme noktasından toprak, kum, sert kil vs. gibi gevşek yüzey maddelerine doğru yukarı harekete eden metal iyonları ölçer. Bu hareketli metal iyonları mineralleşmiş maddeden kopar ve yüzeye doğru yukarı çıkar. Dikkatli toprak numunesi alma stratejileri, gelişmiş kimyasal ligandlar ve ultra hassas cihazlar kullanan SGS bu iyonları ölçebilmektedir. Yorumlamadan sonra MMI verileri sorunlu bölgeleri gösterebilir.

SGS, MMI teknolojisinde lider bir tedarikçidir. 15 yılı aşkın bir zamandır bu teknolojiyi sunarak kazandığımız tecrübe, iyon ekstraksiyonu teknolojileri ve jeokimyasal keşif konularında bizi sektör lideri yapmıştır.

MMI teknolojisini kullanmak toprak jeokimyasında pek çok avantajı beraberinde getirir:

  • Çok düşük olağandışılıklar/kusurlar
  • Odaklı, net bozukluklar
  • Mükemmel tekrarlanabilirlik
  • Metal alanlarının ve öbeklerinin tanımlanması
  • Derinde yatan mineralleşmenin tespiti
  • Düşük arkaplan etkileri (düşük gürültü)
  • Düşük tespit sınırları

MMI teknolojisi, topraktaki metallerin ve ilgili malzemelerin analiz edilmesinde benzersiz bir yaklaşım izleyen yenilikçi bir analitik prosestir. Klasik yöntemlerdeki agresif asit veya siyanür bazlı çürütmelerin yerine, hedef elementleri çıkarmak için zayıf organik ve inorganik bileşenlerden oluşan solüsyonlar kullanılır. MMI solüsyonları, sulu bir solüsyonda zayıf atomik kuvvetlerle toprak parçacıklarına tutunan metal iyonlarını tutan veya ayıran güçlü ligandlar içerir. Bu esktraksiyon yöntemi, metal iyonlarının bağlı kısımlarını çözündürmez. Böylece, MMI solüsyonlarındaki metal iyonları kimyasal olarak aktif veya numunenin "hareketli" bir bileşeni konumunda olurlar. Bu hareketli ve gevşek bağlanmış maddeler çok düşük konsantrasyonlarda bulunduğundan, ölçümler klasik ICP-MS ve bu bu teknolojinin en yeni versiyonu ve ICP-MS Dinamik Reaksiyon Hücresi™ (DRC II™) ile yapılır. Bu da, çok düşük tespit sınırları raporlayabilmemize imkan tanır.

MMI teknolojisi, patenti kendine ait ekstraksiyon ajanları kullanır. MMI-M, pek çok hareketli element konsantrasyonunu ölçmek için bir seçenek sunan yeni ve çok elemanlı bir liçtir. MMI-M ile, bir veya birkaç elementi, elmas barındıran kayaç elemanları, litolojik elementleri veya yön bulucu elementleri kullanarak kendi çok elemanlı paketlerinizi hazırlayabilir, SGS, MMI-ME paketiyle gelişmiş tespit limitleri sunmaktadır.

SGS'yle çalışın ve keşiflerinizi başarıya ulaştırmak ve daha hassas sondaj deliği hedefleri elde etmek için MMI teknolojisini kullanın.