Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Yerinde metan gazı hesaplaması, emilerek ayrıştırılmış gazın, atık gazın ve kömür damarındaki kayıp gazın hacimlerini doğru bir şekilde ölçmenize imkan tanır.

SGS personeli, yerinde gaz belirlemeleri için doğrudan tespit yöntemleri kullanır. Kömür damarından alınan çekirdek numunelerinden çıkan toplam gaz miktarını hassas bir şekilde ölçerek kömürün metan gazı içeriğini belirliyoruz.

Sondajdan hemen sonra numune toplanır. Gaz miktarının doğru bir şekilde ölçülmesini sağlayan özel tasarlanmış bir hazne içine konur. Bunlar daha sonra, bu tip analizler için gereken uzmanlığa sahip SGS laboratuvarına taşınır. Burada, salınan (emmeyle ayrıştırılan) gerçek toplam gaz miktarı üç aşamada belirlenir:

  1. Emmeyle ayrıştırılan gazın ölçümü
  2. Atık gazın belirlenmesi
  3. Kaybolan gaz miktarının tahmin edilmesi

Analizin ilk birkaç saatinde, numuneden sızan emilerek ayrıştırılmış gaz kısa aralıklarla ölçülür. Bu veriler daha sonra yüzeye alma ve yüzeyde işleme sırasında açığa çıkan kaybolan gazı tahmin etmede kullanılır: Serbest bırakılan gaz hacmi, hacim bir kaç gün boyunca 0,05 ml/gr/gün değerine düşene kadar giderek artan sürelerle ölçülür.

Numune etkin bir şekilde gaz salınımını bitirince SGS personeli artık gazın belirlenmesi için örneği tartar ve hazırlar. Çekirdek örnekleri ufalanır ve artık gaz hacmi su deplasmanıyla ölçülür. Son olarak, kaybolan gaz miktarı grafiksel olarak hesaplanır. Aralarında sonda cihazı, sondaj süreleri, yüzeye ulaşma süreleri ve hazneye yerleştirme sürelerinin de bulunduğu pek çok değişken, doğru bir kaybolan gaz miktarına ulaşılması amacıyla uygulanır. Numunedeki gerçek gaz miktarı, ayrıştırılmış gazın, artık gazın ve kaybolan gazın hacimleri eklenerek hesaplanır.

Katma değerli metanın işletmenize ne tür katkılar sunabileceğini öğrenmek için bizimle iletişime geçin.