Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Civa analizi ve süreç takibi, geliştirilmiş ürün kalitesi, azaltılmış civa emisyonu ve etkin korozyon kontrolü vasıtasıyla işinize önemli avantajlar sağlayabilir.

SGS, civayı doğru şekilde tespit ve analiz etmeye yardımcı olmak için petrol ve doğalgaz sektörüne uzman hizmetler sunmaktadır.

Petrol ve doğalgaz sektöründe civanın tehlikeleri

Civa, metallerle, özellikle de alüminyum ile alaşım oluşturduğunda, büyük tesislerde birtakım ciddi arızalara neden olabilen ve Sıvı Metal Kırılganlığı (LME- Liquid Metal Embrittlement) olarak bilinen bir duruma yol açabilecek önemli bir tehlike unsurudur. Civa, boru hattı kaynaklarında, kriyojenik parçalarda, alüminyum ısı eşanjörlerinde ve hidrojenasyon katalizörlerinde hasara neden olabilir, sadece varlığı bile çevre ve sağlık için tehlike oluşturur. Bu bileşenlerin arızalanması tesisin kapanmasına neden olabilir, ciddi ekonomik etkiler doğurabilir veya ekstrem durumlarda bariyerden kontrolsüz sızıntıya veya tesisin çalışmaz hale gelmesine yol açabilir.

Acil durum işlemleri her zaman pahalıdır ve tesis yönetimini ekonomik açıdan zorlar. SGS, özel risklerle karşı karşıya olanlara süreç takibi hizmeti sunar.

Ticari bakış açısıyla, yüksek civa düzeylerine sahip ürünler daha düşük kaliteli olarak değerlendirilmekte, daha düşük fiyata satılmakta ve hatta bazı piyasalarda yasaklanmaktadır.

Civa tespiti ve süreç takibinin avantajları

Civanın varlığının izlenmesi ve azaltılması çok sayıda önemli fayda sağlar. Ekipmanın maruz kalabileceği risk en aza indirilir, "proses tedarik" süresinin iyileştirilmesine yardımcı olur ve riski yönetilebilir düzeylerle sınırlar. Daha düşük civa konsantrasyonları varlık bütünlüğünün ve ürün kalitesinin korunmasına yardımcı olarak, daha düşük bakım maliyetleri sağlar. Civa tespitinin sağlık ve güvenlik açısından da avantajları bulunmaktadır; personel için iş sağlığı risklerini ve emisyonların çevreye etkisini azaltır.

Civa tespit hizmetlerimiz:

Teknik Uzmanlık

 • Hidrokarbon numunelerinde civa tespiti
 • Civa etüdlerinin yerinde tamamlanması
 • Potansiyel civa kirlenmesi olan alanların belirlenmesi
 • Civa kaybı alanları
 • Civa temizleme ünitelerinin (MRU) etkinliğini izleme
 • Proses tedarik süresi optimizasyonu
 • Tüm çevre numunelerinin analizi
 • Üretilen sudaki civanın tespiti
 • RoHS analizi
 • Üçüncü taraf doğrulama ve test hizmeti
 • Civa takip programlarının tasarımı

Laboratuvar analizi

SGS, doğalgaz, LNG, LPG, nafta, kondensat ve ham petrol dahil olmak üzere çeşitli ürün türleri için laboratuvar analiz hizmetleri sunmaktadır.

Masa ve saha incelemeleri

Bir mevcut durum çalışması, prosesinizin kritik noktalarındaki mevcut civa seviyeleri hakkında bilgi sağlar, civanın neden olduğu olası korozyon alanlarını, iş sağlığı sorunlarını ve çevreye olası civa yayılımını belirler. Bunun ardından, prosesinizin etkin bir şekilde çalışmasını sürdürerek uygulanabilecek en uygun düzeltici faaliyet hakkında tavsiyede bulunabilir ve tesis yönetimine sürekli teknik destek sağlarken, ürünlerinizin değerini en üst seviyeye çıkarmanızda yardımcı olabiliriz.

Neden SGS?

Avrupa ve Uzak Doğu'daki uzman analistlerden oluşan ekiplerimizin civa ölçümü ve civa analizinde 20 yılı aşkın deneyimi bulunmaktadır. Son teknoloji ürünü cihazları kullanarak, sahada veya saha dışındaki herhangi bir uygulamada yardımcı olabilecek deneyime sahibiz.

Civa tespit uzmanlarımızın size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.