Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Modern jet uçakları, motorların optimum performans ve güvenli uçuş sağlaması için yüksek kaliteli yakıta ihtiyaç duyar.

Yakıtın kullanılabilmesi için kalite, taşıma, izlenebilirlik ve performans kriterlerinin titizlikle karşılanması gerekir. SGS'nin jet yakıtı test hizmetleriyle, en yüksek kalite kontrol derecesinden emin olabilirsiniz.

Bugün kullanılmakta olan iki tür havacılık yakıtı bulunmaktadır:

 • Doğrudan ham petrolden rafine edilen ve jet yakıtı olarak da adlandırılan klasik Hidrokarbon Havacılık türbin yakıtı (Avtur, Jet A, Jet A-1, JP8).
 • SASOL yarı ve tam sentetik yakıtlar gibi daha yenilikçi yakıtlar artık DefStan 91-91 ve AFQRJOS standartlarına da dahil olmuştur. Bu yakıtlara yakında, gazdan sıvılaştırılmış yakıtlar, kömürden sıvı yakıtlara, biyolojik kütleden sıvı yakıtlara ve hatta alglerden elde edilen yakıtlar gibi yenilikçi kaynak malzemelere dayanan çok sayıda yakıt katılacaktır.

Jet yakıtı sınıflaması

Jet yakıtları ticareti bir dizi standart altında yapılmaktadır:

 • ASTM D 1655
 • DefStan 91-91
 • AFQRJOS, ortak gözetim grubu JIG tarafından yayınlanan ortak kontrol listesi

Jet yakıtının başarılı bir şekilde test edilmesinde numune alma, numune taşıma ve numune hazırlama aşamalarının hepsi önem arz eder. CRS, CAFFI, IATA ve JIG bünyesinde geliştirilen standartların hepsi laboratuvar için önemli bilgilerdir ve tedarik zincirinde riski kontrolü sağlamanıza yardımcı olur.

SGS'den jet yakıtı testi

Jet A-1, belirli bir sözleşmede belirtilen standardın veya ulusal bir asgari standart boru hattı sözleşmesinin gereksinimlerini karşılamalıdır (örneğin Kuzey Amerika'da Colonial veya Buckeye). Tipik olarak bu İngiliz Savunma Bakanlığı standardı DefStan 91-91 ve/veya ASTM d 1655 ve/veya Ortak İşletilen Sistemler için Havacılık Yakıt Kalitesi Gereksinimleri (AFQRJOS) ya da bunlardan biri ve ayrıca sözleşmede belirtilen ek parametreler olabilir.

SGS aşağıdakileri sunmaktadır:

 • Ticari Jet A-1 to ASTM D1655 ve DefStan 91-91 analizi
 • Jet A ve Avgas analizi
 • JP-4 ve JP-8 askeri havacılık yakıtları
 • Ortak İşletilen Sistemler için Havacılık Yakıt Kalitesi Gereksinimlerine (AFQRJOS) Göre Test Etme
 • MIL-DTL-83133F dahil olmak üzere tüm Savunma Bakanlığı Standartlarına göre test etme
 • Belirtilmesi halinde Kapsamlı veya Kısa Jet testi yeniden belgelendirme
 • Katkı dozajı; antioksidanlar, antistatik, korozyon önleyiciler ve yakıt sistemi buzlanma önleyiciler (FSII)
 • Hızlı teslimat süreleri
 • Gemiden karayolu tankerine kadar her boyut kargonun nakliyesi ve depolanması için gözetim ve numune alma hizmetleri
 • Yeni bir tankın jet yakıtı depolamaya uygun olup olmadığını veya onarım yapıldıktan sonra bir tankın hizmete alınıp alınamayacağını belirleyen batırma testleri
 • Jet yakıtı üretim ve tedarik zincirinin her yönüyle ilgili hizmetler
 • Numune alma, analiz, doğrulama ve raporlama için teknik uzmanlık hizmetleri.

Kalite programı

Tüm SGS test laboratuvarları, Jet A-1 için bir uluslararası uzmanlık testi programına katılmaktadır. Bu 'round robin' testleri bir performans göstergesi rolü görmektedir ve laboratuvarlarımızdan sürekli yüksek kalite kontrol düzeyi sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Neden SGS?

SGS; IFIA, ISO, ASTM, CEN, EI (Enerji Enstitüsü, eski adıyla Petrol Enstitüsü) gibi çok sayıda endüstri kuruluşunun, çalışma grubunun ve standart organizasyonunun aktif bir üyesidir.

Petrol, doğalgaz ve kimyasal kargolarında uygulanan tüm ticari gözetimleri her zaman; GOST, UOP, API, MPMS, ASTM, EN veya IP test yöntemleri gibi kabul görmüş temel petrol standartlarına, petrokimya standartlarına ve CEN veya ISO ya da çeşitli ulusal ve bölgesel standart organizasyonları tarafından belirlenmiş teknik özelliklere dayalı olarak gerçekleştiriyoruz. İlgili tarafların bize bunların şartnamenin bir parçası olduğunu bildirmesi durumunda özel olarak geliştirilen veya müşteri tarafından sağlanan analitik yöntemler de uygulanabilir. Gerektiğinde müşterilerimize, belirli bir işlemde (veya işlem serilerinde) risk yönetimini desteklemek üzere dikkate almaları ve/veya kullanmaları için en uygun standartları seçmede yardımcı olabiliriz. Ayrıca SGS teknolojiye, standartlara ve iş uygulamalarına ilişkin tüm konularda teknik destek sağlamaktadır.

SGS'nin jet yakıtı testi hizmetleri hakkında daha fazla bilgi alın.