Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Petrol fiyatları arttıkça, tedarik zincirinde hareket ederken petrol ürünlerinin miktarında meydana gelen herhangi bir değişikliğin doğru şekilde takip edilmesi giderek daha önemli hale gelmektedir.

SGS olarak doğru, güvenilir gemi sefer analizi ve miktar hesaplama hizmeti sağlamanın önemini biliyoruz. Bu bilgi, kayıp/ eksiklik kontrolünü iyileştirmek, gerektiğinde talepte bulunmak ve genel olarak lojistik zincirinizdeki verimliliği ve sorumluluğu iyileştirmek için kullanılabilir. Proaktif kayıp/ eksiklik kontrol hizmetlerimiz petrol sektörü için gemi sefer farklılıklarının tüm yönlerini, envanter/ stok kontrolünü, gemide yakıt harmanlama ve terminal denetimlerini kapsamaktadır.

Gemi Sefer Analizi ve Miktar Hesaplamanın yararları

Petrol ürünlerinin, petrokimyasalların ve diğer dökme kargoların ticareti, nakliyesi ve depolanması sırasında, belirli yer ve zamanda ölçülen miktarlar arasında değişiklikler olur. Standart hesaplamalar yapılırken en küçük hatanın bile ciddi olumsuz etkiler doğurabileceği için her bir ölçümün son derece özenli yapılması gerekir.

Gemi sefer analizi ve miktar hesabı, bir dizi ölçümün sağlam ve kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesini kapsar. Bu, Konşimentoda (BOL) gösterilen miktar ile Outturn Sertifikasında gösterilen miktar arasında, yükleme/ boşaltma (out-turn) kaybı olarak bilinen, petrol hacmi veya ağırlığındaki herhangi bir farklılığın ana nedenlerinin analiz edilebilmesine imkan tanır. Son derece yetenekli ekibimiz, harmanlama, biraraya toplama, gemiden gemiye yükleme gibi faktörlerin etkilerinin değerlendirmesini sağlamak için nakliye şekilleri oluşturabilir ve analiz edebilir ve tüm lojistik zincirinizin doğru bir resminin çizilmesine yardımcı olabilir.

Bir çok miktar farklılığının nedeninin kolayca görülebilmesine ve sadece sınırlı bir etkisi olmasına karşın, belirli durumlarda önemli değişiklikler görülebilir ve parsiyel miktarlarda gerçek farklılıklar oluşturabilir.

Bunlar aşağıdakileri kapsayabilir:

 • Askıda kalan suyun çökmesi
 • Solüsyona su karışması
 • Harmanlama işlemi esnasında ürün densitesindeki/ yoğunluğundaki değişim
 • Densite/ yoğunluk, ısı veya her ikisinden kaynaklı tabakalaşma/ katmanlaşma 
 • Basit tank veya hat kaçağı
 • Tamamlanmamış boru hattı dolgusu
 • Cihaz arızası
 • Ölçüm ve/veya hesaplamada insan hatası

Kayıp/ eksiklik kontrol hizmetlerimiz

Terminal, gemi armatörü, tacir, kiralayan, alıcı ve gemi işletmecisi arasında çıkarların çatışması durumunda, SGS'nin menfaatlerinizi koruyacağından emin olabilirsiniz. Hizmetlerimiz aşağıdakileri kapsamaktadır:

 • Envanter/ Stok kontrolü
  Kargonuzu doğru şekilde takip etmek için, kalite ve miktar kontrolü ile ilgili API standartlarını uygularız, aylık olarak envanterinizin/ stoğunuzun tüm kargo hareketleriyle mutabakatını yaparız, farklılıkları takip eder ve sorun olabilecek alanları belirleriz.

 • Terminal denetimi
  Sorumlulukların belirlenmesi kritik öneme sahiptir. Kargonuz tesise ulaşmadan önce veya tesisteyken, tesisin ve operasyonel süreçlerinin kargonuzun doğru şekilde taşınmasını sağlayacak şartlarda olmasını sağlarız.

SGS'nin gemi sefer analizi ve eksiklik kontrolü hizmetleri lojistiğinizin verimliliği ve sorumluluğunu iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.