Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

21 Nisan 2018 tarihi itibarıyla Gaz Yakan Cihazlar Direktifi (GAD 2009/142/EC) yayımdan kalkmış olup Gaz Yakan Cihazlar Regülasyon’u (GAR EU 2016/426) yürürlüğe girmiştir. GAR regülasyonundaki temel değişiklikler ise aşağıdaki gibidir;

• Üreticilerden risk analizi istenmektedir.

• Cihazlar güncel son teknolojiye (State of Art) uygun olarak üretilmelidir.

• Üreticilere teknik dosya yapma zorunluluğu gelmiştir.

• Belge süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

• Tüm direktiflerde olduğu gibi CE’nin gerekliliği olarak “Essential Requirement” gerekliliği istenmektedir. Regülasyonda bulunan “gıdaya temas eden” kısımların örneğin suya temas eden parçalar ve/veya gıdaya temas eden parçaların uygun olup olmadığının kontrolü vurgulanmıstır.

Gazla çalışan ürünler kategorisindeki (örneğin ocak, tam boy fırın, ankastre ocak, ankastre fırın, kombi, şofben, brülör, catering pişiricileri vb.) ürünlerin Avrupa Birliği ülkelerine ihracatı için Gaz Yakan Cihazlar Regülasyon’u (GAR EU 2016/426) kapsamında yapılması gereken testleri akredite olarak SGS Türkiye Gaz Yakan Cihazlar Laboratuvarımızda gerçekleştirmekteyiz.

 

SGS Türkiye Elektrik ve Elektronik Ekibi olarak tecrübeli, uzman ve regülasyonlara hakim ekibimizle her türlü ihtiyacınız için iletişime geçebilirsiniz.

 

Adres: Bağlar Mah. Osmanpaşa Cad. No: 95 İş İstanbul Plaza E Girişi Güneşli 34209 İstanbul

Tel: +90 212 368 40 00

E-posta: crsturkey@sgs.com