Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Değerli TransitNet Kullanıcıları,

Bilindiği üzere, ATA Karneli yükler için sunulan transit beyannamelerinin (T1) yurtdışındaki varış gümrük idarelerindeki kapatılmasında sıkıntı yaşanmaktadır. ATA Karnesine bağlı olan bir yükün, başka bir teminat belgesi olan T1’e bağlanması durumunda; ülkemiz sınırları içerisinde T1 üzerinde işlem yapılmasına rağmen, yurtdışında işlemler ATA Karnesi ile yapılmakta olduğundan, T1’ler işlem görmemekte ve doğal olarak kapatılmamaktadır ve bu T1’ler için Türk Gümrük İdareleri takibat başlatmaktadır.

Bu sebeple, ATA Karneli eşyaların diğer eşyalar ile aynı taşıtta taşınması (parsiyel olması) durumunda transit beyanname (T1) açılmasına devam etmekle birlikte, komple ATA Karneli taşımalar için mümkün ise hiç bir transit beyanname açılmadan ATA Karnesi ile işlem yapılarak araçların çıkarılması; mümkün olmadığı durumlarda ise sadece sınır kapılarına kadar TR tipinde transit beyannamesi (aktarma beyanı) açılması gerekmektedir. Böylece araç sınır kapılarımızda TR  beyanı ile işlem görecek ve TR beyanı kapanacaktır. Buna müteakip ise araç yurt dışında ATA Karnesi ile yoluna devam edecektir.

Zaman zaman gümrük ödemelerine kadar dahi gidebilen gereksiz gümrük takibatlarından kaçınmak açısından yukarıda anlatılan konuda azami hassasiyetin gösterilmesini önemle rica ederiz.

Saygılarımızla