Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

 

Ortak Transit Sistemi ve Ulusal Transit işlemleri ile NCTS yazılımından kaynaklanan sorunların çözümüne dair “Kendi yazılımı üzerinden ortak transit sistemi ülkelerinde transit beyanname üretebilen kapsamlı teminat sahibi firmalardan” gelen görüş ve öneriler dikkate alınarak, İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nde 09.07.2015 tarihinde ortak istişare toplantısı yapıldı.

Önceden belirlenen 21 gündem maddesi doğrultusunda yapılan toplantıya İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sn. Halil İbrahim Bozkuş başkanlık etti. Bölge Müdür Yardımcıları Sn. Faruk Şen, Sn. Veysel Maden ve Bölge Müdürlüklerine Bağlı Gümrük Müdürlerinin katıldığı toplantıda şirketimizi temsilen; TransitNet Genel Müdürü Hüseyin Kıyak, TransitNet Operasyon Müdürümüz Aziz Bülent Akçay, Gümrük Takip Uzman Serhat Yüksel ve Yönetici Asistanı Hatice Abanoz katıldı.

Kendi yazılımı üzerinden ortak transit coğrafyasına elektronik ortamda beyan sunabilen kapsamlı teminat sahibi kuruluşlara çalışma izninin verilmesi ve çalışma şartları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca belirlenmiş olmasına karşın, Bakanlık taşra birimlerince bu kuruluşların tanınmadığı, bunun yarattığı sıkıntıların aşılması için çözüm önerileri, RO-RO limanlarına gerek T1/T2 gerekse sadece AB ihracat beyannamesi ile gelen taşıtların mühürlenmesine dair yaşanan son gelişmeler, transit beyannamelerin kapanmasında görülen aksaklıklar, NCTS yazılımı uyuşmazlık kodlarının kullanımına dair seminer ihtiyacı vb. birçok konunun görüşüldüğü toplantının periyodik olarak tekranlanması konusunda genel görüş ortaya kondu.