Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Değerli TransitNet Kullanıcıları,

T1 ile sevk edilen yüklerin, sürücü hatası sonucu araç gümrüğe uğramaksızın doğrudan alıcının deposuna teslim edildiği durumlarla karşılaşılmaktadır. Aracın gümrüğe uğramaması sonucu ithalat işlemleri de yapılmadığından, T1 kapanmayarak açık kalmaktadır. Bu sorunu minimuma indirmek amacıyla CMR’lerinizin üzerinde 3 dilde ‘GÜMRÜKLÜ EŞYA’ ibaresi yazdırmanız önemle tavsiye edilmektedir. Bu sayede varış gümrüğünde kapanmayan araştırmaya düşen T1’lerinizin sayısında önemli miktarda azalma olabileceği değerlendirilmektedir.

CMR üzerinde GÜMRÜKLÜ EŞYA olduğu ibaresini gören alıcı firma, eşyanın gümrüklü olduğunu anlayıp şoför T1’i vermese dahi soracaktır. Alıcı T1’i sormasa dahi CMR’yi kaşe/imza yapacağı için daha sonra çıkabilecek sorunlarda, alıcı firma varış gümrük idaresince vergilerin ödenmesinden sorumlu tutulabilecektir. Özellikle Alman gümrükleri, bu şekilde hazırlanmış ve alıcının kaşe/imza yaptığı CMR’leri gördüğünde vergilerin tahsilini alıcıdan yapma yoluna gitmektedir.

ACHTUNG - ZOLL GUT!

ATTENTION GOODS UNDER CUSTOMS CONTROL !

ATTENTION MARCHANDISES SOUS DOAUNE

Bu kapsamda, CMR’leriniz üzerine ‘GÜMRÜKLÜ EŞYA’ anlamına gelen yukarıdaki 3 dildeki ibarenin eklenmesini önemle tavsiye etmekteyiz.

Saygılarımızla