Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS tarafından geliştirilmiş olan TransitNet sistemi, Türkiye’deki ilk ve halen en başarılı elektronik gümrük transit sistemidir. Sistem, 2006 yılından beri AB’ne ihraç taşımalarda ve Türkiye’ye ithal ve Türkiye için transit taşımalarda kullanılmıştır. Tüm bu zaman boyunca gümrüklere teminatları veren ve Türk taşımacılarına kesintisiz destek veren taraf SGS olmuş ve böylelikle Türk nakliye sektörüne kalitesini ve güvenilirliğini kanıtlamıştır.

01 Mart 2012 tarihinden itibaren TransitNet sistemi, partnerlik anlaşmaları bitirilerek, Türkiye’de yalnızca SGS tarafından sunulmaya başlanmıştır. Türk nakliye ve lojistik sektörüne tam bir NCTS transit ve teminat hizmeti vermek amacıyla SGS TransitNet Transit Sistemi Destek Hizmetleri A.Ş. SGS Grubu bünyesinde bağımsız bir şirket olarak kurulmuştur. Hizmet tüm AB ve Türk NCTS düzenlemeleri ile uyumludur ve NCTS’in Türkiye’deki gelişiminin tüm avantajlarından faydalanmanızı sağlayacaktır.

TransitNet, Türkiye’den AB’ne tüm ana kara ve deniz güzergahlarında T1, T2 ve TIR ön-bildirim (MRN/ENS) hizmeti sunmaktadır. TransitNet’in; Bulgaristan, İtalya, Fransa, Romanya, Türkiye ve Almanya’da kapsamı teminatları bulunmaktadır ve bu ülkelerin gümrükleri ile Asıl Sorumlu olarak direk elektronik sistem bağlantısı bulunmaktadır. Gerekli olan ülkelerde TransitNet, güvenlik bilgilerini (ENS) de direkt olarak gümrüklere veya bu bilgileri gümrüklere sunmakla yükümlü olan gemi işletmecilerine/acentelerine, nakliyecilerden herhangi bir ek ücret almaksızın sunmaktadır.

Beklendiği gibi, 01 Temmuz 2012 tarihinde Türkiye’nin AB Ortak Transit Konvansiyonuna da taraf olması ile birlikte, TransitNet müşterileri, Ortak Transit Konvansiyonunun getireceği tüm avantajlardan faydalanabileceklerdir.

SGS’nin Trieste, Toulon ve Köstence’de temsilcilikleri bulunmaktadır ve Bulgaristan sınırındaki Kapitan Andreevo’da bulunan ofisi ile Kapitan Andreevo ve Lessovo için 7/24 destek sağlamaktadır. Salzburg ve Suben’de de temsilcilikler oluşturulmaktadır ve Haziran sonlarında operasyonlara başlayacağı tahmin edilmektedir. Bunun yanısıra TransitNet’in Türkiye’de lojistik sektöründe kullanılan ERP sistemleri ile de entegre edilmesi yönüde çalışmalar hızla sürdürülmektedir.

TransitNet sistemi,

  • AB’ne yönelik ihraç taşımalarınızda T1
  • AB’den Türkiye’ye yönelik ithal taşımalarınızda Türk giriş kapılarından başlamak üzere Türk T1’i
  • Türkiye içinde limanlardan, antrepolardan, iç gümrüklerden, serbest bölgelerden yapılan teminatlı taşımalar için Türk T1’i
  • AB’ne yönelik taşımalarda, AB giriş gümrüğünde ithalat işlemi yapılacak eşyalar için ENS
  • TIR Karneli taşımalarda TIR Ön Beyan MRN/ENS (Tüm RoRo hatlarında ve Bulgaristan güzergahında geçerlidir.)

Beyanlarınızı güvenle ve ekonomik bir şekilde sunmanızı sağlar.

Ayrıca TransitNet ile müşterilerimiz, bir iç gümrükten sınır veya liman gümrüğüne bir Türk T1’i açabilirler ve mükerrer bilgi girişine gerek olmaksızın aynı bilgileri kullanarak taşımanın devamı için bir de AB T1’i sunabilirler. Bu özellik, TransitNet müşterilerinin maliyet tasarrufu yapmalarını ve ayrıca da daha üretken, efektif ve doğru bir şekilde beyan sunabilmelerini sağlamaktadır.01 Temmuz’dan sonra müşterilerimiz Türkiye’deki iç gümrükten AB’ndeki varış gümrüklerine kadar tek bir T1 de açabileceklerdir. Aynı zamanda TransitNet, AB gümrüklerinden Türkiye’deki iç gümrüklere de direkt olarak T1 sunmanızı sağlayacaktır.

SGS TransitNet ekibi, Türkiye’de elektronik gümrük teminat sistemleri konusunda ilkleri gerçekleştirmiş ve bu alanda 2006 yılından bu yana hizmet üreten, tecrübeli personelden oluşmaktadır.

Contact:

Hakim Yıldızdoğan
Abide-i Hürriyet Cad. Geçit Sok.
No: 4 K: -1 34381 Şişli- İstanbul
t: +90 212 368 40 20 other ext. (21-22-23-24)
f: +90 212 224 78 96
Website: www.transitnet-tr.sgs.com

SGS dünyanın lider, denetim gözetim, test ve belgelendirme kuruluşudur. Kaliteli hizmeti ve dürüstlük ilkesi ile global anlamda konusunda referans noktası olarak tanınan SGS, dünyanın dört bir yanında 70,000’den fazla çalışana sahiptir ve 1,350’den fazla ofis ve laboratuvarıyla hizmet vermektedir.