Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

Ev tozu akarı (mite) nedir?
Ev tozu akarı kene ve örümcek ailesinden mikroskobik bir canlıdır. Büyüklügü 0,3 mm.’ye kadar varabilir. Bu canlının yasamını sürdürmesi, evdeki temizlige ve nem oranına baglıdır. Sindirim ve üreme fonksiyonlarını yerine getirmeleri için en önemli sart yeterli miktarda nemliliktir. Ev tozu akarları, dogrudan günes ısıgını, kuru ortamları ve çok yüksek sıcaklıgı sevmezler. Toz akarları, günes ısıgının ulasmadıgı yatak odaları, mutfaklar ve genel olarak ev ortamlarında rahatça yasarlar. Akarlar, çarsafların, halıların, mobilyanın ve minderlerin içinde kalırlar; böylece kumasın daha da içine dogru girerek günesten, elektrik süpürgelerinden ve kendilerine zarar verecek diger tehlikelerden kaçmıs olurlar. Nemlilik oranı arttıgında tekrar yukarı çıkarak beslenmek için yeni bir deri parçası alırlar. Ev tozu akarları kuru iklimlerde bile yasayabilir ve yatak takımlarının özellikle de yastıkların içinde kolaylıkla ürerler. Bunun sebebi, insan vücudunun nefes alması ve terlemesi sırasında olusan nemdir. Evin her tarafındaki toz çok çesitli kalıntıyı içinde barındırır. Bu kalıntılar, içinde ev tozu akarlarının dıskısı da bulunmaktadır ve sadece elektrik süpürgesiyle yapılan temizlik bu maddelerin soludugumuz havadan temizlenmesini saglamaz. Örnegin duvardan duvara halının dösenmis oldugu evlerde elektrik süpürgesi, etkin biçimde köselere ulasamaz. Mikroskobik toz parçalarını solumamız ev tozu akarlarının kalıntılarını solumamız anlamına gelmektedir.
Ev tozu akarlarına baglı alerjiler
Ev tozu akarı alerjisi, bu canlıların dıskılarındaki proteinlerine karsı gösterilen hipertansif bir reaksiyondur. Protein, solunum yollarına saldırarak saman nezlesine ya da astıma neden olur. Ev tozu akarlarının dıskıları, belli sayıda protein ihtiva eder. Bunlar solundugunda ya da deri yoluyla temas edildiginde vücut antikor üretecektir. Bu antikorlar, üst solunum yollarının sismesine ve iritasyonuna neden olan bir kimyasalın salgılanmasına sebep olurlar; bu semptomlar da tipik olarak saman nezlesi ve astım semptomlarıdır. Aynı zamanda, kalıntılar üzerindeki belli enzimlerin akciger hücrelerine saldırarak solunum problemlerine yol açtıkları düsünülmektedir. Eger, ev tozu akarı ve evde yasayan kisiler arasında bir bariyer olusturulabilirse, kalıntılar solunmayacaklardır ve böylece alerjiye yakalanan kimse rahata kavusacaktır. Özellikle tam olarak ve düzenli aralıklarla temizlendikleri takdirde yatak ve yastık kılıfları ve ev esyalarının böyle bir bariyerin olusmasında çok etkin oldukları kanıtlanmıstır.
Ev tozu akarları nerelerde bulunur?
Ev tozu akarları bütün evlerde bulunmaktadır.
Yataklar Silteler Halılar Mobilyalar Mutfaklar Tekstil ürünlerine ev tozu akarı karsıtı test
Yeni standart, tüketiciye, ürünün ev akarı karsıtı özelliklerini objektif olarak kıyaslama imkanı saglayarak ürüne ve markaya olan güveni arttırır. Yeni gelistirilmis bir metot olan AATCC 194-206, tekstil ürünlerindeki ev tozu akarlarının kıyaslamasını yapmak için kullanılmaktadır. Bunun amacı, uzun vadeli bir test sürecinde ev tozu akarı karsıtı ajanla islem görmüs tekstil ürünlerinin akar karsıtı aktivitesini degerlendirmektir. Standart; yatak, nevresim , halı ve benzeri bütün tekstil ürünlerinde aynı sekilde uygulanabilir.
Test MetotlarıTanım:Tekstil malzemelerinin ev tozu akari karşıtı özelliklerinin uzun vadeli testlerle değerlendirilmesi
(AATCC Test Metodu 194-2006)Deneme ve kontrol numuneleri, belli ev tozu akarları ve besinlerle aşılanırlar. Altı haftalık inkübasyondan sonra, ısı ekstraksiyonu aracılığryla ev akarları numunelerden çıkartılır. Sonuçlar, uygulamaya tabi tutulan ve tutulmayan örneklerin karşılaştırılması sonucunda yüzdesel azalmayla ifade edilir. Ev tozu akarları, aynı zamanda yumusak oyuncaklarda ve benzer esyalarda da yuvalanabilirler; bu esyaları sıcak suyla yıkamak ve/veya kurutucuda sıcak ayarda kurutmak, esyanın üzerine yerlesmis olan ev tozu akarı toplulugunu etkin biçimde ortadan kaldıracaktır. Benzer sekilde, bu esyaları bir gece boyunca dondurucuda bekletmek ev tozu akarlarının ölmesini saglayacaktır; esya, alerjik reaksiyonlara neden olan kalıntıların temizlenmesi için bu islemin sonunda yıkanmalıdır Ev tozu akarları testleri için SGS ile iletisim kurabilirsiniz.
SGS grup dünya’nýn önde gelen gözetim, denetim, test ve belgelendirme kuruluþudur. 1878’de kurulan SGS tüm dünya’da 1000 ofis ve laboratuvarý ve 48.000’den fazla çalýþanýyla hizmet vermektedir.