Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS'nin ufalama uzmanları, öğütülebilirliğin dokümente edilmesi için üç eksenli ve tek eksenli testler gibi endüstriyel başarısı kanıtlanmış teknolojiler kullanır.

Pek çok farklı yöntemin kullanılması, son derece güvenilir ve kesin sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.

Üç Eksenli Test

ASTM test yöntemi D 2850, üç eksenli basınç altındaki yapışkan toprağın drenajsız sıkışma mukavemetini belirler. Bu testin bir diğer adı da hızlı üç eksenli testtir.

Drenajsız (ıslak) durumdaki toprak numuneleri basınç altına alınır, ancak bu basınç numuneyi çevreleyen seçili bir sınırlayıcı basınçtır. Test genellikle üç farklı sınırlayıcı (çevreleyici) basınç altında üç kez tekrarlanır. Sıkıştırma işlemi sırasında numuneden su tahliyesine izin verilmez.

Bu test genellikle, yüklü olduğu zamanlarda tam satürasyonda veya tam satürasyona yakın bir noktada olması ve toprağın konsolidasyonu veya drenajı için yeterli süre olmadığından hızlıca yük alması beklenen toprak numunelerinde yapılır.

Toprağın sağlam olmayan drenajsız sıkışma mukavemeti, seçilen bir sınırlayıcı basınç altında yapılan test sırasında elde edilen maksimum deviatör gerilmedir. Bu test yöntemi, görünür yapışma ve toprağın stres/yük ilişkisi gibi toplam stres (drenajsız) mukavemeti özelliklerini belirlemek için idealdir.

Toplam stres (drenajsız koşullarda) ya da etkin stresler (drenajlı koşullarda) bakımından ifade edilen testle belirlenen kopma mukavemeti genellikle toprak dolgu (set) stabilite analizlerinde, toprak basıncı hesaplamalarında ve temel tasarımlarında kullanılır.

Serbest (tek eksenli) basınç testi

Bu test, bir kayaç türünün serbest sıkışma mukavemetini belirlemek için yapılır. 2:1'den daha fazla uzunluk/çap oranına sahip cevher türleri elmas testereyle kesilir ve ± 0,025 mm aralığında paralele yakın uç yüzeyler elde edilmesine çalışılır.

Silindir daha sonra yaklaşık 10-5 s-1 yükleme hızlarında elektronik servo kontrollü Malzeme Test Sisteminde serbest basınç testi ölçümleri yapılmaya gönderilir (cevher dağılana kadar). Yük verileri ve diğer test parametreleri bilgisayar tabanlı bir veri işleme sistemine kaydedilir ve serbest basınç testi raporlanır.

Eksenel kuvvet, eksenel deformasyon ve dairesel deformasyon değişkenleri de Young'ın Modülüs ve Poisson oranının üretilmesi için bu prosedürün bir parçası olarak kaydedilebilir.

SGS'nin deneyimli mühendisleri, diğer laboratuvar ölçekli testlere ek olarak üç eksenli ve tek eksenli testler de düzenlemektedir. Güvenilir sonuçlarla risklerinizi azaltmak için bize şimdi ulaşın.