Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS'nin ufalama uzmanları, öğütme devresi tasarımı, optimizasyonu ve üretim tahminleri için önemli bir ilk adım olan cevher numunelerinin özelliklerinin çıkarılması için SAG Hadde Ufalama (SMC) Testini kullanır.

SMC testi, JK Ağırlık Düşürme Testinin sade ve daha ucuz bir türüdür. Temel özelliği, küçük kayaç numunelerinde ve sondaj karotlarında gerçekleştirilmesidir. 

Çekirdekler elmas testere kullanılarak 1/4 büyüklükte silindirler şeklinde kesilir ve test işlemi sadece bir büyüklükte kesitin test edilmesi hariç standart düşük ağırlık testiyle aynı şekilde yapılır. Testte, A ve B parametreleri ile kWh/t cinsinden düşük ağırlık indeksi (DWI) üretilir. Test, tekli (ve daha ince) ebat kesiti ile daha az sayıda çeşit (100) kullandığından doğruluğu sınırlıdır. Normalde, SMC testinin eksiksiz kalibre edilmesi için bir kalıntıdaki ana cevher bölgesinin(bölgelerinin) tüm prosedür eksiksiz uygulanarak test edilmesi gerekir. SMC testi, lokalleştirilmiş numunelerde detaylı haritalandırma bilgilerinin üretilerek birbiriyle karşılaştırılabilir jeolojik özellikler elde edilmesi sağlanır.

SGS'nin deneyimli metalürjistlerden oluşan ekibi JK ağırlık düşürme testi ve diğer laboratuvar ölçekleri testlerin yanı sıra SMC testi de uygular. Elde edilen veriler, daha sonra devre simülasyonunda kullanılaibilir. Pek çok farklı yöntemin kullanılması, son derece güvenilir ve kesin sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Cevher kütleniz için ufalama tasarımınızı optimize etmek ve ürün çıktınızı artırmak için bizimle irtibat kurun. 

Besleme Numunesi Gereksinimleri

Test prosedüründe, JK ağırlık düşürme testinde verilen kesit ebatlarında çeyrek cevher "küpleri" veya 100 kayaç (en az 60) kullanılması gereklidir. Standart ebatlar için (27-32 mm), bu işlem yaklaşık 20 kg'lik 32 mm'den geçebilen cevherin kademeli olarak kırılmasıyla yapılır. Test daha küçük kayaçlar üzerinde yapılıyorsa, daha düşük ağırlıklar da (5 kg) genellikle yeterli olur. 

Daha fazla bilgi edinmek için bizi hemen arayın.

* Morrell S., “Predicting the Specific Energy of Autogenous and Semi-autogenous Mills from Small Diameter Drill Core Samples.” Minerals Engineering, Vol. 17/3 pp 447-451.