Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS, Bond Aşınma Testi kullanarak öğütme devrenizdeki aşınmanın miktarını hesaplayabilir. Bu da size, kaplama değişimi ve bakım tahminleri yapabilme ve planlayabilme olanağı sağlar.

Öğütme devresi, işleme tesisinizin en büyük sermaye yatırımıdır. Aşınma, cevher kütlesinin öğütülebilirliğine bağlı olarak devrenizdeki çelik elemanların ve kaplamaların bir miktar bozulmasına neden olacaktır. Aşınma testi bu bozulmanın miktarını hesaplayarak tasarımın buna göre yapılmasını sağlar.

Bond Aşınma Testi, kırıcılardaki, çubuklu değirmenlerdeki ve bilyalı değirmenlerdeki çelik eleman ve kaplama aşınmasını hesaplamada kullanılan Aşınma Endeksinin ortay çıkarılmasını sağlar. Bond testi, ufalama prosesinde kullanılan metal aşınması/kWh enerji birimini temel alarak aşınma miktarı üzerinde aşağıdaki ilişkileri kurar:

Islak çubuklu değirmen Çubuklar lb/kWh = 0,35(Ai – 0,020)0,2
Kaplamalar lb/kWh = 0,035(Ai – 0,015)0,3
Islak Bilyalı Değirmen Bilyalar lb/kWh = 0,35(Ai – 0,015)0,33
Kaplamalar lb/kWh = 0,026(Ai – 0,015)0,3
Kuru Bilyalı Değirmen Bilyalar lb/kWh = 0,05Ai0,5
Kaplamalar lb/kWh = 0,005Ai0,5
Kırıcılar
(spiral, çeneli, konik)
Kaplamalar lb/kWh = (Ai + 0,22)/11
Merdaneli kırıcılar Merdane gövdesi lb/kWh = (0,1Ai)0,667

Aşınma testi, Allis-Chalmers* tarafından Pennsylvania Bath Iron Works Corp. Kırıcı Bölümü'ndeki bir yöntem ve teçhizat kullanılarak geliştirilmiştir. Ekipman, tamburdan daha yüksek hızla dönen bir merkezi mile monte edilmiş kanatçık aracılığıyla kuru cevher numunelerinin konduğu bir döner tamburdan oluşur. Kanatçık, 500 Brinell sertliğe sahip standart alaşım çelikten mamuldür. Aşınma İndeksi, kanatçığın standart işletim koşulları altındaki ağırlık kaybından hesaplanır.

SGS sonuçları, diğer cevherlerle karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla AR MacPherson veritabanımıza karşı derecelendirilir.

Besleme Numunesi Gereksinimleri:
1,6 kg miktarında (- 3⁄4") (+1⁄2") cevher. Bu miktar, normal koşullarda -3/4" değerine kadar ufalanmış ve 1/2" değerinde filtrelenmiş 5 kg cevherle elde edilir.

SGS'nin deneyimli mühendislerden oluşan ekibi, diğer laboratuvar ölçekli testler ve devre simülasyonlarıyla kombine olarak Aşınma Testi yapabilmektedir. Pek çok farklı metodolojinin kullanılması, benzersiz güvenilirliğe sahip güvenli bir çözümü size sunar:

* Bond F. C., “Metal Wear in Crushing and Grinding”, Allis-Chalmers Publication 07P1701, Dec 1963.