Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS, uluslararası elmas çıkarma endüstrisi için keşiften değerlendirme aşamasına kadar destek sunar.

1990'ların başında kurduğumuz kostik füzyon laboratuvarımızı sürekli geliştirdik ve elmas/gösterge mineral çıkarma prosesleri için özel bir konuma getirdik.

Makro ve mikro ölçekte elmas çıkarma faaliyeti, aşındırma öğütmesi ve kostik çözündürme vasıtasıyla keşiften (bulma ve sondaj deliği açma) değerlendirme (mini hacim/toplu) aşamasına kadar numuneler üzerinde uygulanır.

Numune veya kayaç başına tavsiye edilen minimum numune büyüklüğü 24 kg'dur. 5-8 kg numune grupları, killer içinde 500-600°C'ye kadar ısıtılmış paslanmaz çelik füzyon haznelerde ergimiş kostik soda içinde çözündürülür. Ergimiş karışım 0,105 mm eleklere dökülür, kalıntılar yıkanır ve asitle işleme tabi tutularak elmaslar için seçilen küçük bir konsantrat kalması sağlanır. Mikro elmas sayıları ve ağırlıkları CIM (Kanada Madencilik ve Metalürji Enstitüsü) standartlarına göre 0,105mm'den başlayan iki köklü kare elek deliği büyüklükleri kullanılarak her büyüklük sınıfına göre raporlanır. Taşlar tek tek ölçülür (X, Y ve Z ebatları) ve renk, berraklık, özlük yüzdesini koruma ve taş morfolojisine göre tanımlanır.

SGS'nin sunduğu kostik füzyon tekniği, Kanada Standartları Enstitüsü'nün ISO 17025 standartlarında belirtilen yöntemlerden biridir. Kalite güvencesi prosedürleri, prosesin her hususu için standart işletim prosedürleri ile personelin eğitilmesini ve izlenmesini içerir. ONLINE LIMS, her numuneye ait ürününü tartılması ve etiketlenmesi dahil ayrıntılı çalışma şemalarının, partilerin ve numune izleme prosedürlerinin ayrıntılandırılması için kullanılır.

Kalite kontrol prosedürleri şunları kapsar:

  • SG 3.52 sentetik elmas için örnek hazırlama
  • Denge ve süzme kalibrasyonları
  • Numunelerin yarısının kalite kontrolle yeniden alınması

Elmas çıkarma tesisinizin ekonomik potansiyeline daha fazla güvenmeniz gerektiğinde, bağımsız, güvenilir ve doğru bir değerlendirme için SGS'nin uzmanlarına güvenebilirsiniz.