Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS, tüm dünyadaki laboratuvar ağıyla sizlere benzersiz bir analitik uzmanlık hizmeti sunar. Altın ve gümüş külçe analizi ve değerlendirmesi için izlenebilecek pek çok farklı yöntem mevcuttur; örneğin gümüş külçe analizi için küpelasyon, kimyasal titrasyon ya da bunların her ikisi birlikte kullanılabilir.

SGS uzmanları, amaçlarınıza en uygun analitik teknikleri seçmenize yardımcı olacak uzmanlara sahiptir. Külçe analizinin en kritik noktası doğru numune almaktır. Altın ya da gümüş, hala ergimiş haldeyken numunelendirilmelidir. En güvenilir yöntemde, vakumlu örneklendirici de kullanılır.

Alınan altın külçesi numuneleri genellikle 0,5 gr büyüklükte olup, 2:1 ve 4:1 altın ve gümüş oranları verecek biçimde maden potasına atılırlar. Bu şekilde, ayırma işlemi başarıyla tamamlanır. Küpelasyon sonrasında kalan maddeler "küçük taç" adı verilen çok ince bir şerit haline getirilecek şekilde yuvarlanır. Altın sonucu, bu küçük tacın seyreltilmiş nitrik asitte ayrılmasıyla (gümüşün nitrik asitle eritilerek altın bırakılması) elde edilir. Bu işlemle altın değil gümüş çözündürülür ve kalan altın tartılır. Numuneyle aynı ağırlıkta bir altın kanıt numunesi aynı anda işlenir. Numune sonucu, kanıt altından alınan sonuca göre olası kayıp veya kazanca karşı düzeltilir (sürşarj). Numuneler genellikle en az ikili olarak kullanılır.

Gümüş külçe analizi için küpelasyon, kimyasal titrasyon ya da bunların her ikisi birlikte kullanılabilir. Küpelasyon prosesi, düzeltilmesi gereken bazı hatalara açıktır. Küpelasyon yöntemiyle ilgili hatalar, ıslak kimyasal yöntemlerle önlenebilir. Bu yöntem, 1 gr külçenin nitrik asitte çözündürülmesini kapsar. Bu aşamadan sonra, titrasyon yöntemi veya gerekli araçlarla finiş yapılabilir.

SGS tüm laboratuarlarında kalite takibi yapabilen kapsamlı ve sürekli bir programa sahiptir. Onlarca laboratuvarımız, endüstride kabul görmüş uluslararası sertifikalara ve/veya akreditasyonlara sahiptir. Bunların kapsamı her laboratuvarda farklıdır.

Uzmanlarımızın size en doğru ve güvenilir altın/gümüş külçe sonuçlarını vermesi için SGS'yle hemen iletişime geçin.