Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS, toprak ve sudan örnekler alarak petrolün toprağa, tortulara, suya ve havaya karışmasını değerlendiren çevresel forensik bir test olan hidrokarbon parmak izi testini gerçekleştirir.

Bir değerlendirme yaptırmak için uzman ekibimizi hemen arayın.

Hidrokarbonlar genellikle enerji kaynakları (petrol ya da doğalgaz) ve fabrika malzemesi olan biyolojik kütlede doğal olarak bulunan bileşkelerdir. Çevre kontaminasyonu, petrol sızıntısı, boru hattı sızıntısı ve kirlenmiş sanayi tesislerinin sonucu olarak tespit edilen hidrokarbonlar, hidrokarbon parmak izi yöntemi ile analiz edilebilirler. Bu testler yağ ya da petrol kontaminasyonunun kaynağını, yaşını ve tipini belirler.

Son analitik ekipmanların yardımına başvurarak petrol salınımının ölçümünde jeokimya teknikleri kullanıyoruz. Raporlarımız size şu konularda yardım edebilir:

  • Kontaminasyon kaynağının tespiti (sizin tesisinizden mi yoksa komşu tesisten mi kaynaklanıyor?)
  • Kontaminasyonun yayılma zaman grafiğinin takibi (Örneğin: önceden kullanılmış olan bir endüstri tesisi devraldıysanız)
  • Petrol ve yağlardan kaynaklanan kirleticilerin fabrika malzemeleri benzeri biyojenik kaynaklardan ayırt edilmesi

Bu teknikte bir alev iyonizasyon detektörü bulunan yüksek çözünürlüklü kılcal gaz kromotografisi kullanılmaktadır. Bu yöntem ile diğer yöntemlerle elde edilemeyen, yaş belirlemesi, ayrışma, parafin dağılımı, biyomarkerler, polisilik aromatik hidrokarbon dağılımı ve bilinmeyen kimyasal kirleticileri de kapsayan bilgiler sağlanır.

Analizlerimiz kontaminasyon sorumluluğunuzu ortaya çıkartmak ya da en uygun iyileştirme tekniklerinin tespitinde kullanılır.

Çevresel forensik ekibimizle tesisinizin analizini hemen yaptırın.