Skip to Menu Skip to Search BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN Turkey WEB SİTESİ VE DİLLER Skip to Content

SGS'nin standart etiketleme testleri -çimlendirme ve TZ (tetrazolyum) testleri dahil- ürün etiketlerinin tüm gerekli ulusal ve uluslararası yönetmelik ve standartlarına uygunluğunu garanti eder. Bu sadece sağlık risklerini azaltmakla kalmaz, ayrıca pazardaki itibarınızı da güçlendirir.

Laboratuvar ağımız, global oyuncunun kaynak ve uzmanlığını yerel seviyede sağlayarak çeşitli tohum testlerini farklı tohum türleri üzerinde gerçekleştirir. Standart testlerimize şunlar dahildir:

Mekanik saflık testi

Bu test, inceleme altındaki ürün tipine göre uyarlanmasına rağmen, her zaman safsızlığın en aza indirilmesini temin eden işlemler içerir. İnert maddeyi, yabancı ot tohumunu, zararlı ot tohumunu ve diğer ürün tohumlarını raporlayarak tohum kalitesini ve değerini yükseltmeye yardımcı oluruz.

Zararlı ot ve tohum muayenesi

Bu test, inceleme altındaki ürün tipine göre uyarlanmasına rağmen, her zaman safsızlığın en aza indirilmesini temin eden işlemler içerir. Bu, tohum kalitesini yükseltmeye ve değerini maksimuma çıkarmaya yardımcı olur.

Çimlenme testi

Çimlenme testi programımız, Resmi Tohum Analistleri Birliği (AOSA) tarafından yayınlanmış olan, endüstri standartlarına uygun şekilde düzenlenmiştir.

Pek çok tohum çimlenme testi ayrıca fidelerin Uluslararası Tohum Test Birliği (ISTA) ve onun turuncu ve mavi sertifikasyon kurallarına uygunluğunu da değerlendirir (Bu kurallar ithalatçı ülke/firmayla ilgili gereklilikleri içerir). Ayrıca Kanada çimlenme yöntemini kullanıyoruz.

Kum gelişimi testi

Çimlenme testlerimize ek olarak tohumlarda, mısır, soya fasulyesi, sebzeler, kuru fasulyeler, pirinç, kanola ve pamuk dahil olmak üzere kum testi kullanırız. Bu, kumun bazı temel özelliklerinden faydalanır:

 • Mantar oluşmasını önleme eğilimi
 • Eşit su alımını sağlar
 • Hasarlı fidelerde kök gelişimini kolaylaştırır
 • Pamuk tohumları için fide yastığı koşullarını temsil eder

TZ testi

Bu test, tohum canlılığı sonuçlarını olağanüstü çabuk -çoğunlukla iki günden az süre içinde- ortaya koyar ve tohumun hücresel seviyede aktivitesini temel alır.

Laboratuvarlarımız bütün veya kesit tohum örneğini renksiz TZ solusyonunun içerisine koyar. Kısa bir süre sonra, örnekteki solunum aktivitesinden kaynaklanan lekelenme desenlerini inceleriz. En canlı tohumlar koyu kırmızı tonlara dönüşürken, daha açık pembe tonlar düşük canlılığın belirtisidir.

İstenmeyen ot tohumu araştırması (UGS)

Test edilmesi zor çim türleri açısından doğru saflık ve canlılık testlerinin değerini biliyoruz ve şu çim ve tohumlar üzerine odaklanıyoruz:

 • Yonca
 • Erişte otu
 • Kızılyonca
 • Karaçayır
 • Taşyoncası
 • Uzun koyunyumağı
 • Buğday çimleri
 • Ak üçgül

Ayrıca yerel çimen ve otları da, maviçim, ekinezya, gram otu, yeşil iğne otu, Hint çimi, yerel baklagiller, dallı darı, buğday çimi, ve yabani çiçekler dahil olmak üzere araştırıyoruz

Standart etiketleme testlerinin yönetmeliklere uygunluğunuzu nasıl sağlayabileceğini ve itibarınızı güçlendirmeye yardımcı olabileceğini öğrenmek için SGS ile hemen irtibata geçin.