Share on LinkedInShare on LinkedInShare on FacebookShare on FacebookTweet thisTweet this

KAMU SEKTÖRÜ

KATEGORİLER

Menüyü küçültMenüyü büyüt

Menüyü küçültMenüyü büyütAnasayfaKAMU SEKTÖRÜKONTROL HİZMETLERİSİVİL TOPLUM KURULUŞ KIYASLAMASI

İlgili Linkler

SİVİL TOPLUM KURULUŞ KIYASLAMASI

Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Kıyaslama Sertifikası denetimleri, bir Sivil Toplum Kuruluşunun, uluslararası iyi uygulamalara uygunluk seviyesinin, tarafsız bir değerlendirmesini yapar ve sürekli gelişmeye yönelik bir çerçeve tesis eder.

Sivil toplum kuruluşları hesaplanabilirlik gönüllü standardının uygulanması, farklı perspektifler çerçevesinde organize edilen kapsamlı bir takım objektif ölçülebilir kriterler karşısında performans ve uyumluluk seviyelerinin herhangi bir hissedar tarafından "ikna edici" olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Miktar ölçüm sonuçları, düzenli aralıklarla gelişim ölçümlerine imkan sağlar; ve bu sürekli geliştirme amaçlarına uygun bir şekilde dahili bir işletme aracına dönüştürülebilir.

Böyle bir sistem uygulayarak, imtiyaz sahibi riskleri ve zayıflıkları saptayabilir ve geç olmadan düzeltebilir. Bu, bağış yapanların, yaptıkları bağışların etkin ve etkili bir şekilde kullanılmasına dair endişelerini olağanüstü bir şeffaflıkla giderir.

Sivil Toplum Kuruluşu Belgelendirme denetiminin faydaları

Bir Sivil toplum Örgütünün saydamlığını, dürüstlüğünü ve performansını sağlamak, bağış verenler, lehdarlar, müteahhitler veya yerel yetkililer gibi hissedarlar için çok büyük bir öneme sahiptir. Mali denetçilerin, denetledikleri kuruluşun hisselerine sahip oldukları yerlerde, ikinci tarafın mali denetimlerin objektifliği asla garanti edilemez. Bir Sivil toplum Kuruluşunun mali sorumluluğunun kapsamlı anlayışını sağlamanın en iyi yolu tarafsız bir üçüncü tarafından mali denetimidir.

Yürüttüğümüz mali denetim, Sivil Toplum Kuruluşunun ne kadar geliştiğini ölçmek için gelecek mali denetimlerin temeli olarak kullanılabilecek olan açık bir referans çerçevesi tesis eder. Aynı zamanda Sivil Toplum Kuruluşunun, aynı sektörde veya aynı bölgede çalışan diğer kuruluşların karşısında pozisyonlandırmak için de kullanılabilir.

Sivil Toplum Kuruluşlarının kıyaslama yöntemi

Sivil Toplum Kuruluşu kıyaslama standartımız, sivil toplum kuruluşlarının bağımsız bir şekilde uluslararası en iyi uygulamalara en iyi şekilde uyum sağlmasını ve risklerin üstesinden gelebilmesini mümkün kılmak için tasarlanmıştır. Büyük kodlardan ve uluslararası standartlardan seçilmiş olan 101 adet objektif olarak denetlenebilir gösterge bazında performans değerlendirmesi yapıyoruz. Akabinde bunları dört ana grup altında topluyoruz:

 1. En iyi uygulamaların boyutları:
  • Yönetim kurulu
  • Stratejik çerçeve
  • Etik yönetimi
  • İletişim, Savunma ve kamu imajı
  • İnsan kaynakları
  • Sermaye artırma, kaynakların tahsisi ve finansal kontroller
  • Operasyonlar
  • Çıktılar 
  • Sürekli iyileştirme
 2. Katılımcıların beklentileri
 3. Yönetim bileşenleri
 4. Sürekli iyileştirme

Daha sonra, derecelendirmeler herbir gösterge için elde edilir ve en son kesin mali denetim raporundaki perspektif ile birleştirilir. Aşağıdaki sonuçları içeren denetimin kapsamı, yerinde görüşmeler ve dokuman kontrolü ile müşteri tarafından belirlenmiştir:

 • Herbir perspektif için detaylı rakamlar
 • Kuvvetlilik göstergesi ve fırsatların geliştirilmesi.
 • Tavsiyeler, düzeltici ve önleyici faaliyetler

Kesin mali denetim raporunu teslim etmeden önce, bütün sonuçları denetlenen kuruluş nezdinde onaylarız. %70 veya daha yukarı bir puan elde eden ve büyük bir uyumsuzluk göstermeyen herhangi bir kuruluşa daha sonra bir Sivil Toplum Kuruluşu Sertifikası verilir.

SGS tarafından temin edilen Sivil Toplum Kuruluşları kıyaslama hizmetinin, sivil toplum kuruluşları sorumluluğunun kapsamlı ve tarafsız bir değerlendirmesini nasıl temin edebildiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.

E-POSTA GÖNDER
NGO BenchmarkingTestimonialsNGO Benchmarking Testimonials ...

İLETİŞİM

SGS Supervise Gözetme Etüd Kontrol Servisleri A.Ş.

 • Bağlar Mah. Osmanpaşa Caddesi No: 95 İş İstanbul Plaza, Güneşli
  İstanbul, 34209
  TÜRKİYE
 • t   0090 212 368 40 00
 • f   0090 212 296 47 82 - 83
 • e   E-POSTA GÖNDER

E-Abonelik

Bölgenizde ve dünyada SGS yayınları ve haberlerine kaydolun.
DAİMA GÜNCEL KALIN.ŞİMDİ ABONE OLUN

OFİS REHBERİ

Ofis konumu belirleme haritası ile dünya genelinde SGS ofislerini bulabilirsiniz.Turkey map
OFİS KONUMU BELİRLEME KUTUSU